piątek, 28 czerwca 2019

"Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci"Leonardo da Vinci (właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci) był wielkim renesansowym malarzem, ale też architektem, filozofem, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, anatomem, wynalazcą, geologiem i rzeźbiarzem. Urodził się we Włoszech w 1452, a zmarł równo 500 lat temu w 1519. Chyba nie ma nikogo kto by o nim nie słyszał. Aby uczcić okrągłą rocznicę śmierci Leonarda wydawnictwo Jedność powiększyło swoją ofertę o niezwykłą publikację poświęconą jego wynalazkom pt. "Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci".

Książka jest obszerna i podzielona na kilka rozdziałów grupującym ponad trzydzieści projektów Leonarda: Maszyny lotnicze; Maszyny wojenne; Maszyny wodne; Maszyny robocze; Maszyny teatralne; Instrumenty muzyczne oraz Inne urządzenia. W każdym rozdziale omówiono skrupulatnie kilka projektów. Zaznaczono w jakim celu zostały najprawdopodobniej stworzone, określono mniej więcej okres ich powstania i zinterpretowano szkice mistrza obrazujące omówione w książce wynalazki. Autorskie szkice Leonarda znaleźć można oczywiście również w tym albumie. Poza nimi są w nim też współczesne ilustracje, bardziej przejrzyste wirtualne modele ukazujące poszczególne elementy budowy konstrukcji oraz jej działanie. Wszystko to prezentuje się zdumiewająco.

Do kogo skierowana jest ta książka? Z pewnością do każdego kto interesuje się konstrukcjami Leonarda da Vinci, ale też do każdego kto tak w ogóle lubi konstruować, składać modele, kto interesuje się techniką i każdego kto chciałby wiedzieć jak powstała chociażby katapulta, most obrotowy, żuraw do kopania kanałów czy prasa drukarska. Te i wiele innych konstrukcji zawdzięczamy Leonardowi nawet często nie zdając sobie z tego sprawy. Naprawdę cieszę się, że miałam okazję dowiedzieć się tego wszystkiego z tej fascynującej publikacji, dlatego ostatecznie stwierdzam, że ta książka jest dla każdego.

Jeśli chodzi o treść książki to muszę przyznać, że czytało się ją zaskakująco przyjemnie. Tekst jest wciągający, a żeby lepiej go zrozumieć wszystkie projekty poza fotografiami rękopisów Leonarda wzbogacono również o współczesne ilustracje modeli, które rozrysowano na różne sposoby i które również obok etapami są omawiane. Całość jest na tyle przystępna, że nawet laik w tym temacie zrozumie wszystko i z ochotą zagłębi się w opisywanych zagadnieniach.

Podsumowując więc mogę z czystym sercem polecić Wam tę publikację. Myślę, że nikt się na niej nie zawiedzie i na pewno będzie fajnym prezentem nie tylko dla dzieci ;)


Wydawnictwo: Jedność
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 240
Format: 223 x 265 mm
Oprawa: miękka
Cena: 63 zł


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Dzięki za recenzję. Szukałam pomysłu na prezent i chyba się zdecyduję na te książkę