czwartek, 11 października 2018

"Boże Narodzenie w Bullerbyn" Astrid LindgrenJuż powolutku, małymi kroczkami zaczynam myśleć o świętach Bożego Narodzenia. Wraz  z dziećmi w okresie okołoświątecznym czytamy bardzo wiele opowieści bożonarodzeniowych. Te które mamy w domu znamy już doskonale, dlatego już zaczęłam rozglądać się za czymś nowym. I tak oto w moje ręce trafiła niezwykła książka pt. "Boże Narodzenie w Bullerbyn". Jest to oczywiście opowiadanie szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren (1907 - 2002), stanowiące też uzupełnienie fabuły wydanej wcześniej powieści "Dzieci z Bullerbyn".

Na kartach książki najmłodsi znajdą uroczą opowieść o tym jak Boże Narodzenie świętowało się w maleńkiej szwedzkiej wiosce mniej więcej w 40-tych latach XX wieku. A świętowało się zupełnie inaczej niż dziś o czym małym czytelnikom opowiedziała Lisa, jedna z dziewczynek mieszkających w Bullerbyn. I choć dzieci miały wówczas znacznie więcej obowiązków zupełnie się tym nie przejmowały. Wręcz przeciwnie. Bardzo chętnie angażowały się w przedświąteczne przygotowania, gdyż święta Bożego Narodzenia wiązały się w Bullerbyn z pięknymi tradycjami i niezwykłą atmosferą. Były magiczne gdyż wszystkie dzieci intensywnie uczestniczyły we wszystkich przygotowaniach, samodzielnie piekły pierniczki, wybierały choinkę w lesie a potem w wigilię ozdabiały ją smakołykami i samodzielnie przygotowanymi dekoracjami. Na takie święta czeka się z utęsknieniem przez okrągły rok...

Wydanie, które Wam dziś prezentuję nie jest w żadnym wypadku zwyczajne czy nudne. Jest to bowiem według mnie wydanie typowo kolekcjonerskie. Opatrzone zostało cudnymi kolorowymi ilustracjami szwedzkiej artystki Ilon Wikland, a ponadto do rąk czytelników trafiło w wygodnym dużym formacie i twardej oprawie o płóciennym grzbiecie. Rzeczywiście patrząc na książkę wizualnie prezentuje się ona bardzo ekskluzywnie i ma naprawdę wyjątkowy klimat. Przygoda z taką lekturą to wręcz czysta przyjemność.

Na Dzieciach z Bullerbyn wychowało się już nie jedno pokolenie dzieci na całym świecie. Jest to też jedna z moich ulubionych lektur szkolnych i prawdziwe arcydzieło literatury dziecięcej, dlatego nie wyobrażam sobie aby ktoś choć raz nie przeczytał tejże książki. Osobiście zakochałam się w niej już w dzieciństwie, dlatego z ochotą zagłębiłam się w tej uroczej świątecznej publikacji. Zdecydowanie polecam tę lekturę wszystkim dzieciom. Niewątpliwie będzie też idealnym pomysłem na wartościowy prezent dla malucha chociażby z okazji mikołajek. Warto o tym bowiem pomyśleć wcześniej ;)

Wydawnictwo: Zakamarki
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 270 x 210 mm
Rok wydania: 2007
Cena: 26,91 zł


Brak komentarzy: