wtorek, 1 sierpnia 2017

"Zaopiekuj się mną. Najpiękniejsze opowieści o kotkach" Holly Webb


Popularna wśród najmłodszych czytelników seria Zaopiekuj się mną liczy już kilkadziesiąt tytułów. Cykl poświęcony jest zwierzakom i opisuje bardzo realistyczne a zarazem zwyczajne historie, których głównymi bohaterami są najczęściej psy oraz koty. Autorką serii jest Holly Webb, angielska pisarka mająca w swym bogatym dorobku literackim ponad siedemdziesiąt najróżniejszych książek dla dzieci. Z twórczością pisarki zetknęłam się już kilka lat temu, a teraz z entuzjazmem obserwuję jak sięga po nią moja ośmioletnia córka. W naszym domu pojawiła się bowiem fantastyczna publikacja pt. "Zaopiekuj się mną. Najpiękniejsze opowieści o kotkach". Jesteście jej ciekawi?

Otóż na całą tę dość grubą publikację składają się aż trzy różne opowieści. W pierwszej z nich pt. "Łezka, przerażona kotka" młody czytelnik poznaje Madzię. Dziewczynka bardzo przeżywa przeprowadzkę swojej przyjaciółki. Kasia też jest smutna, ale ma przynajmniej kotka, o jakim Madzia zawsze marzyła, więc ma się do kogo przytulać i z kim spędzać wolny czas. Szczęśliwie złożyło się jednak tak, że znajoma jej mamy ma akurat małe kociaki i rodzice zgodzili się aby Madzia jednego przygarnęła. Kociak zostaje nazwany Łezka i bardzo dobrze czuje się w domu swojej nowej opiekunki. Niestety dwa dorosłe koty uważają ogród Madzi za swoje terytorium i nie traktują dobrze małej kotki. Jak dalej potoczą się losy małej Łezki i czy będzie mogła zostać z Madzią na zawsze?

"Kto przygarnie Nutkę?" to drugi z tytułów jakie najmłodsi znajdą na kartach książki. Opowiada on o perypetiach Leny i jej małego braciszka Witka. Otóż dzieci właśnie przeprowadziły się do domu babci. Czują się samotne i zagubione. Nie mają przyjaciół. Marzą o własnym zwierzaku, ale babcia nie jest zachwycona perspektywą pojawienia się go w domu. Pewnego razu w okolicy pojawia się kilka bezdomnych kociaków. Lena zauważa wśród nich małą uroczą kotkę, której nadaje imię Nutka. Ukrywa kotkę w szklarni, opiekuje się nią i dokarmia, a wszystko w tajemnicy gdyż wie, że babcia i tak nie zgodzi się na jej przygarnięcie. Jak potoczą się dalej losy Nutki? Czy znajdzie kochający dom? Czy Lenka będzie mogła ją jednak zatrzymać?

Ostatnia z opowieści jaką najmłodsi znajdą w tym fantastycznym zbiorku nosi tytuł "Kto uratuje Iryska?". Opowiada o Sonii i jej kociaku. Dziewczynka przeprowadziła się bowiem na wieś i w końcu może mieć własnego kotka. Jej wybór pada na Iryska, rudawego kociaka. Zwierzak uwielbia zabawy z dziewczynką i najlepiej nigdy by się z nią nie rozstawał. Sonia chodzi jednak do szkoły i nie może zabierać tam ze sobą kociaka. Jednak Irysek jest uparty. Pewnego razu wyrusza za dziewczynką i w drodze spotyka go okropna ulewa. Irysek gubi drogę do domu. Czy Soni uda się go odnaleźć?

Cały zbiór porusza bardzo ciekawe i życiowe tematy. Decyzja o sprowadzeniu do domu zwierzaka zawsze jest trudna i niesie za sobą szereg konsekwencji. Historie kociaków z pewnością otwierają na ten aspekt nieco szerzej oczy i uświadamiają dziecku, że zwierzak może przewrócić nasze życie do góry nogami, oczywiście najczęściej w dobrym znaczeniu tego słowa. Trzeba też pamiętać o tym, że żaden mały kociak nie lubi pozostawać w domu sam gdyż bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i zwyczajnie za nim tęskni ;)

Książka z pewnością wciągnie młodego czytelnika. Napisana jest językiem zrozumiałym i przystępnym dla małego odbiorcy. Duża czcionka sprawia zaś, że czytanie jej wydaje się szybsze i łatwiejsze. Każda historia podzielona jest na sensowne rozdziały, dlatego nie są one monotonne, a pauzy dla dziecka są dość ważnym i potrzebnym elementem. Ponadto na jej kartach można dość często napotkać czarno-białe ilustracje uprzyjemniające przygodę z książką.

Takie lektury są atrakcyjne dla każdego małego miłośnika zwierząt a szczególnie malucha, który marzy o własnym kociaku. Na kartach książki znajduje się bowiem cała masa informacji odnoszących się do opieki nad nimi. Historie Łezki, Nutki i Iryska które okazały się przeuroczymi kociakami, urzekły nas i przyjemnie minął przy nich wolny wakacyjny czas. Wraz z dziećmi zachęcamy do lektury.
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Oprawa: twarda
Format: 145 x 205 mm
Liczba stron: 384
Rok wydania: 2017
Cena: 26,18 zł


Brak komentarzy: