środa, 16 sierpnia 2017

"Odkrywcy: Amazonia" - gra planszowa


Uwielbiamy planszówki, które tematycznie nawiązują do przyrody i takowych mamy już kilka w swoich zbiorach. Dziś pokażę Wam tę, którą bardzo upodobała sobie moja ośmiolatka zatytułowaną "Odkrywcy: Amazonia". Jest to gra polskiej autorki Anny Sobich-Kamińskiej, która ma na swoim koncie już wiele gier adresowanych do młodszych graczy. Miałam niedawno okazję zapoznać się z innymi jej grami tj. Na ratunek zwierzętom oraz Podróż do nowego domu i regularnie z dziećmi do nich powracamy, gdyż są naprawdę świetne. Po Odkrywców Amazonii sięgnęliśmy więc bardzo ochoczo i z dużą ciekawością licząc ponownie na dobrą zabawę oraz wzbogacenie wiedzy przyrodniczej. Czy słusznie? ;)

W niedużym kartonowym pudełku znaleźliśmy:
1 planszę do gry
93 kafelki
5 żetonów punktów
20 żetonów talizmanów
5 żetonów pionków
5 plastikowych podstawek pod pionki
Instrukcję gry

Gra oparta jest na prostych zasadach. Gracze wcielając się w podróżników przemierzają dziką Amazonię i odkrywają jej niezwykłych, 22 mieszkańców takich jak tapir, żółw, kapucynka, kapibara, ocelot, leniwiec, papuga czy drzewołaz. Muszą być przy tym czujni i spostrzegawczy bo zwierzęta nieprzywykłe do ludzi skrywają się wśród bujnej roślinności. Zapowiada się więc fantastyczna przygoda...

Aby rozpocząć grę trzeba rozdzielić pomiędzy graczami pionki oraz komplety talizmanów (pomnóż, przenieś, wymień, obróć). Na środku ustawiamy też planszę, a na niej, na polu startowym z namiotem, pionki graczy. W zasięgu graczy ustawiamy też kafelek z namiotem a obok, np. w pudełku, pozostałe kafelki w taki sposób aby nie było widać jakie obrazki się na nich znajdują. Teraz do gry może przystąpić pierwszy gracz. Losuje on dowolny kafelek i dokłada go do kafelka z namiotem w taki sposób aby stykały się one ściankami o identycznych kolorach (zielony, żółty, różowy, niebieski), a następnie przesuwa swój pionek na planszy o odpowiednią ilość pól. To właśnie na planszy zaznaczamy zdobyte punkty. W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na to czy na naszym kafelku znajduje się gwiazdka czy też nie. Otóż jeżeli tak, przesuwamy pionek o dwa oczka, jeżeli nie tylko o jedno oczko. Jeżeli ponadto dokładamy nasz kafelek do zwierzaka takiego samego gatunku dostajemy dodatkowo punkty również za te kafelki. Gdy natomiast wylosujemy wodospad dostajemy punkty za wszystkie kafelki, które przylegają do jego boków. Dodatkowo możemy korzystać z talizmanów, które korzystnie wpływają na nasze ruchy. Niestety z każdego możemy skorzystać tylko raz.

Gracze poruszają się na zmianę zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozgrywka kończy się gdy wszystkie kafelki zostaną wykorzystane. Oczywiście wygrywa ta osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów, do których należy wliczyć też oczywiście żetony punktów.

Cała rozgrywka trwa dość długo bo niemal godzinę. To jednak nie jest w żadnym wypadku jej wadą, a wręcz przeciwnie bo gra się bardzo przyjemnie. Jedyne czego mi brakowało to właściwie drobnostka a mianowicie nazwy zwierząt na każdym kafelku tuż pod ich sylwetkami. W trakcie gry nie można bowiem zajrzeć pod planszę gdzie znajduje się ich zestawienie a dzieciaki nie zawsze wiedzą który zwierzak jak się nazywa więc takie podpisy na kafelkach bardzo by się przydały. Poza tym gra jest rewelacyjna. Proste zasady, ćwiczenie spostrzegawczości, logicznego myślenia, planowania, odkrywanie uroków Amazonii i fantastyczna szata graficzna składają się na fantastyczną grę rodzinną, która uprzyjemniła nam już nie jedno popołudnie a i zapewne będzie z nami przez lata.

"Odkrywcy: Amazonia" to gra godna polecenia, ciekawa i co niemniej ważna niedroga w porównaniu do gier oferowanych na rynku. Gracze poznają w niej wiele gatunków zwierząt autentycznie zamieszkujących amazońską dżunglę i pobawią w jej odkrywców. Nam podoba się zarówno tematyka jak i cała mechanika gry i dlatego polecamy ją wszystkim ciekawym świata i lubiącym planszówki dzieciom oraz ich rodzicom ;)

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Autor: Anna Sobich-Kamińska
Wiek graczy: 6+
Ilość graczy: 2-5
Czas rozgrywki: 40-60 min.
Cena: 44,90 zł

Brak komentarzy: