niedziela, 25 czerwca 2017

"Rok na wsi" Magdalena Kozieł-Nowak


Każde dziecko z zainteresowaniem patrzy na otaczający je świat. Bez względu na to gdzie mieszkamy, na wsi czy w mieście, o każdej porze roku wygląda on inaczej. Nasze otoczenie zmienia się nie tylko wraz ze zmieniającymi się porami roku, ale różnice te można zaobserwować już z miesiąca na miesiąc. Widać to szczególnie na wsi co obrazuje fantastyczna książka stworzona przez polską ilustratorkę Magdalenę Kozieł-Nowak pt. "Rok na wsi".

Nie od dziś wiadomo, że na wsi panuje znacznie większa cisza i spokój niż w mieście. Ale również tutaj sporo się dzieje i to o każdej porze roku. Sięgając po tę niezwykłą lekturę dzieci odwiedzą więc gospodarstwo agroturystyczne Basi i Piotrka Listków aby przekonać się o tym osobiście. Będziemy podglądać jego mieszkańców w codziennej pracy zarówno na polu jak i wokół domu. A tej na wsi zawsze jest sporo podobnie jak i okazji do zabawy. Nasi bohaterowie w styczniu np. dla zabawy urządzają kulig a ponadto wyjątkowo doglądają zwierząt gospodarskich aby tym niczego nie brakowało w mroźne dni. W lutym wciąż jest zimno więc trzeba zadbać o zapasy opału. W marcu w gospodarstwie zaczynają się wiosenne porządki, naprawianie płotu, malowanie zabudowań i drzew owocowych. W kwietniu można już zakładać ogródek warzywny, rozpoczynają się wysiewy a w sadzie zakwitają drzewa owocowe. Maj przyciąga na wieś turystów a w gospodarstwie pojawiają się młode zwierzęta. Czerwiec to okres sianokosów i zbiorów truskawek. Lipiec to z kolei okres żniw. Sierpień przynosi bardziej deszczową aurę i jest to czas zbiorów owoców i warzyw. Wrzesień to przede wszystkim wykopki. Październik z kolei obfituje w grzyby, trzeba też pomyśleć o przygotowaniu ziemi pod przyszłoroczne zasiewy. W listopadzie dni stają się zimniejsze i krótsze, trzeba przygotować się na nadejście zimy, zadbać o to aby zwierzęta nie marzły, zgrabić liście. Grudzień przynosi gospodarzom śnieg, trzeba odśnieżyć podwórko i drogi, wyciąć choinkę i dokarmiać głodne ptaki... Oczywiście pracy w gospodarstwie jest znacznie więcej. Wymieniłam tu bowiem zaledwie kilka jej przykładów. W pracy tej pomagają często dzieci, które poza obowiązkami mają też mnóstwo okazji do zabaw i psot, dlatego nigdy nie narzekają na nudę...

Książka wydana jest w dużym formacie a na jej grubych kartonowych kartach znaleźć można najróżniejsze informacje związane z życiem na wsi. Wszystko to jednak opowiedziane jest za sprawą bardzo szczegółowych, kolorowych i wesołych ilustracji. Na tych wielobarwnych obrazach w naprawdę fantastyczny sposób pokazano wieś i jej niezwykłych mieszkańców. Ilustracje są co prawda bardzo zatłoczone, ale gdyby były uboższe o niektóre scenki odbiorcy książki wiele by na tym stracili. Na całość patrzy się więc bardzo przyjemnie a pomysł zaprezentowania wsi z podziałem na poszczególne miesiące był naprawdę strzałem w dziesiątkę. Każda rozkładówka bowiem prezentuje dokładnie jeden miesiąc. Sięgając po lekturę możemy obserwować co dzieje się na wsi przez okrągły rok, miesiąc po miesiącu. Co ciekawe podglądamy ludzi i zwierzęta zawsze z tego samego miejsca rozpoczynając od mroźnego stycznia a kończąc na równie mroźnym i białym grudniu...

Dzięki lekturze dzieci przyjrzą się dokładniej życiu na wsi. Uświadomią sobie, że w ciągu roku zmienia się ona nieustannie a prace o każdej porze roku także są inne. Autorka skupia uwagę najmłodszych  przede wszystkim na tym co dzieje się na podwórku wokół domu, na zwierzętach, ogródku, sadzie i pokazuje czym zajmują się dorośli a czym dzieci. Na początku książki  natomiast przedstawiła nam jej bohaterów opowiadając o nich w kilku słowach. Na końcu zaś zaproponowała zabawę w zbieranie plonów.

Polecam publikację każdemu dziecku. Jest kopalnią wiedzy, którą maluchy zdobywają  w bardzo przystępny i przyjemny sposób. Jestem pewna, że ucieszy ona każdego malucha i będzie okazją do wielu rozmów i zabaw ;)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Format: 230 x 310 mm
Liczba stron: 28
Rok wydania: 2017
Cena z okładki: 44,90 zł
Platon24: 28,29 złBrak komentarzy: