poniedziałek, 12 czerwca 2017

"Pan Kleks. Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie" Jan Brzechwa


Jan Brzechwa to pseudonim artystyczny Jana Wiktora Lesmana (1898 – 1966), bardzo popularnego i lubianego nie tylko przez najmłodszych polskiego poety pochodzenia żydowskiego, autora przede wszystkim wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci. Jest to też jeden z moich ulubionych pisarzy z dzieciństwa, którego twórczość towarzyszyła mi już od najmłodszych lat. Podobnie jak ja kiedyś, dziś to moje maluchy zakochały się w jego wspaniałych rymowankach. Zdecydowanie utwory tak wybitnego artysty powinny gościć w każdej dziecięcej biblioteczce, na rynku jest wszak w czym wybierać. Ja polecam książkę wyjątkową i jedyną w swym rodzaju tj. „Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks”.

Na kartach tej obszernej publikacji młody czytelnik będzie miał okazję przeczytać wszystkie trzy utwory wchodzące w skład cyklu o panu Kleksie tj.: Akademia pana Kleksa, Podróże pana Kleksa, Triumf pana Kleksa. Pierwszy z trzytomowego cyklu utwór poświęcony perypetiom Ambrożego Kleksa opublikowany został po raz pierwszy w 1946 roku, drugi w 1961 roku a ostatni w 1965 roku. Cały cykl natomiast po dziś dzień bawi i cieszy przenosząc najmłodszych w niezwykły świat fantazji, do wyjątkowej Akademii pełnej magii i niezwykłości.

Myślę, że perypetie pana Kleksa nie są nikomu obce. Cykl doczekał się przecież również wspaniałej ekranizacji, a pierwszy jego tom jest także lekturą szkolną, jedną z moich ulubionych jaką pamiętam z dzieciństwa. Opowieść rozpoczyna się od przybycia do szkoły dwunastoletniego, rudego chłopca o imieniu Adaś. Ów bohater jest również narratorem lektury. Akademia jest bardzo specyficzną placówką. Uczą się w niej tylko chłopcy a ich imiona rozpoczynają się tylko od litery A. Właściwie wyłącznie tacy są do niej przyjmowani. Ich opiekun i nauczyciel, pan Kleks, jest niezwykle tajemniczą osobą zaskakującą czytelnika na każdym kroku. Ciekawą postacią jest też uczony szpak Mateusz, mieszkaniec Akademii, który bardzo szybko zaprzyjaźnia się z Adasiem. Opowiada mu nawet swoją smutną i dramatyczną historię co jeszcze bardziej zbliża tę dwójkę do siebie. Interesujące są również wyprawy dzieci do innych bajek. Odbywa się to za sprawą tajemniczych bramek prowadzących do różnych baśni Andersena czy Braci Grimm. Dzieci uczą się w Akademii wielu niezwykłych rzeczy np. fleksografii i nigdy, ale to nigdy się nie nudzą podróżując ze swoim nauczycielem do odległych i magicznych krain. Jedną z nich jest Bajdocja zamieszkiwana przez wielkich bajarzy, którzy niestety nie mogą spisywać swoich opowieści gdyż nie mają atramentu. Pan Kleks podejmuje się zdobycia dla nich atramentu i tak oto wyrusza w świat poprzez Abecję, Patentonię, Przybrocję, Przylądek Aptekarski czy Nibycję. Wyprawa ta jest niebywale niebezpieczna i pełna przygód z których nasz bohater wychodzi zawsze zwycięsko. W ostatnim tomie Pan Kleks tuż po zakończeniu roku szkolnego wyrusza do Alamakoty w celu odnalezienia zaginionych bajdockich marynarzy. Dołącza do niego Adaś Niezgódka, któremu zaginęli gdzieś rodzice i po raz kolejny stawiają czoła przygodzie. Oczywiście nie obędzie się bez niebezpiecznych zwrotów akcji. Wszak Alojzy Bąbel, były uczeń akademii, który w każdej z opowieści działa na szkodę Pana Kleksa nieustannie próbuje dopiąć swego.

Książka wywarła na mnie ogromnie pozytywne wrażenie, rozbudziła wspomnienia i dlatego dziś z ochotą zapoznałam z nią moje dzieci. Wsłuchiwały się w każdy jej fragment bardzo uważnie i widać było, że przygody pana Kleksa bardzo im się spodobały. To cieszy, bo przecież ukochany Kleks napisany został kilkadziesiąt lat temu a pomimo to ma w sobie coś, co przyciąga do niego kolejnych młodych ludzi. Jednym słowem było warto i jako Polacy mamy z czego być dumni!

Książkę wydano solidnie i starannie, z dbałością o detale. Jest więc gruby papier, twarda oprawa, duża czcionka i piękne kolorowe ilustracje autorstwa Marianny Sztymy. Każdy z trzech tytułów składających się na tę książkę podzielony jest na rozdziały tak jak to miało miejsce w oryginale. Zebranie natomiast całego cyklu w jednym miejscu jest z pewnością pomysłem trafionym i praktycznym. Każdy kto bowiem przeczyta pierwszą część z przyjemnością sięgnie po kolejne ;)

Twórczość Brzechwy już na trwałe zapisała się w kanonach literatury dziecięcej. Taki zbiór będzie wspaniałym prezentem dla każdego dziecka i to na każdą okazję. Na pewno tak wartościowa i niezwykła lektura powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce. My zdecydowanie polecamy. Tak zaczarowane i niezwykłe miejsca jak Akademia pana Kleksa nawet w bajkach nie zdążają się często ;)Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 336
Format: 200 x 260 mm
Cena: 44,04 zł


1 komentarz:

Sylwia pisze...

Przyznam szczerze, że nigdy nie byłam fanką Pana Kleksa, ale jak mój syn podrośnie, to powrócę do jego przygód - może teraz wywrze na mnie lepsze wrażenie.