wtorek, 13 czerwca 2017

"Ogniem i mieczem" Henryk Sienkiewicz

"Ogniem i mieczem" to powieść historyczna wybitnego polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza. Jest to pierwszy z trzech utworów wchodzących w skład trylogii Sienkiewicza, którego akcję autor osadził w latach 1648 - 1651. Za tło historyczne posłużyły mu natomiast walki polsko-kozackie czyli sytuacja jaka miała miejsce w Rzeczpospolitej za czasów panowania króla Jana Kazimierza. "Ogniem i mieczem" wydano w formie książki po raz pierwszy w 1884 roku. Powieść została też przetłumaczona na wiele języków a także zekranizowana. Tworząc ją Sienkiewicz miał w zamyśle pokrzepienie serc swych rodaków, tak wiele razy w dziejach Polski targanych wojnami i niewolą. Chciał tym samym dodać ludziom nadziei, utwierdzić w przekonaniu, że narodu polskiego nic nie jest w stanie złamać.

W tle autentycznych wydarzeń historycznych autor osadził wiele ciekawych wątków, intryg, akcji, barwnych opisów oraz zarówno autentycznych jak i fikcyjnych, aczkolwiek wyjątkowo wyrazistych bohaterów, skupiając uwagę czytelnika na ich często jakże burzliwych losach. Zdecydowanie pierwszoplanową postacią powieści jest Jan Skrzetuski, z początku młody oficer potem porucznik, wielki i odważny rycerz oddany Bogu i ojczyźnie. Ów bohater zakochuje się w Helenie Kurcewiczównie, której rękę ciotka wcześniej obiecała kozackiemu dowódcy Bohunowi. Jan obawia się o los ukochanej jednak z drugiej strony niepokoi go sytuacja w kraju, wie że musi ruszyć do walki w jego obronie i spełnić swój patriotyczny obowiązek. Raniony w walce z tatarami trafia do niewoli kozackiej. Od śmierci ratuje go jednak Chmielnicki spłacając w ten sposób dług Skrzetuskiemu, który nie tak dawno i jego od śmierci uratował. Po jakimś czasie Chmielnicki wypuszcza więźnia na wolność. Skrzetuski od razu udaje się do Heleny ale po Rozłogach zostały tylko zgliszcza. Bohun dowiedziawszy się bowiem o związku Heleny i Skrzetusikiego postanowił się zemścić. Chciał porwać Helenę ale dzięki przebiegłości Zagłoby tym razem mu się to nie udało. Bohun nie daje jednak za wygraną podobnie jak zrozpaczony Skrzetuski, który zrobi wszystko aby uratować ukochaną...

Wyjątkowo barwną i budzącą sympatię postacią jest też Michał Wołodyjowski, człowiek niewielkiego wzrostu lecz obdarzony wielkim sercem, patriota i wzór polskiego Sarmaty. Ciekawym i wartym wspomnienia bohaterem jest fantastyczna postać Jana Onufrego Zagłoby, polskiego szlachcica nie stroniącego od trunków, aczkolwiek bardzo dobrego, wesołego i pomysłowego człowieka, który nie raz uratował swych współtowarzyszy z tarapatów.

Z autentycznych postaci występujących w powieści warto wymienić Bohdana Chmielnickiego, przywódcę powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej oraz chociażby księcia Jeremiego Wiśniowieckiego zwanego Jaremą, dowódcę wojsk koronnych dla którego Skrzetuski był wzorem rycerskości i którego darzył wielką sympatią.

Fabuła powieści jest ciekawa, często nawet wzruszająca. Autor na kanwie autentycznego konfliktu polsko -kozackiego, pokazał nam świat ówczesnej szlachty polskiej, w którym liczy się honor i odwaga. Pojawiają się oczywiście zdrajcy i czarne charaktery ale ci niechybnie kończą zaś obrońcy Rzeczpospolitej zwycięsko wychodzą z najgorszych opresji. Może język, którym posłużył się nie jest zbyt współczesny, ale to specjalnie nie przeszkadza w czytaniu i przyswajaniu treści książki. Zdecydowanie bowiem warto po nią sięgnąć. Na kartach lektury przeplatają się autentyczne relacje z wydarzeń jakie maiły miejsce na ziemiach polskich przed wiekami. Zarówno te konflikty jak i perypetie bohaterów Sienkiewicz opisuje niezwykle barwnie i plastycznie. A to naprawdę wychodzi mu po mistrzowsku. Snuje ponadto przejmującą historię miłości Jana i Heleny, która w finale triumfuje i pokonuje nawet największe przeciwności.

Wydawnictwo Greg oferuje czytelnikom piękne i co równie ważne kompletne wydanie powieści. Wzbogacone jest ono dodatkowo o opracowanie lektury i dwa streszczenia, jedno szczegółowe drugie skrócone, które zostały przygotowane z myślą o wszystkich uczniach. Są tu też charakterystyki postaci, jest problematyka utworu, plan wydarzeń i inne cenne informacje potrzebne podczas pracy z tekstem. Ta właśnie część pomoże też w utrwaleniu treści. Co ważne lektura jest solidnie i estetycznie wydana, a przy tym niedroga co z pewnością jest zachętą do tego aby wzbogacić biblioteczkę o tak fantastyczny tytuł. Do takiej lektury warto bowiem również powracać po latach, co szczerze wszystkim polecam ;)


Wydawnictwo: Greg
Oprawa: twarda
Format: 150 x 210 mm
Liczba stron: 608
Rok wydania: 2017
Cena: 23,98 zł


1 komentarz:

Sylwia pisze...

W swoim życiu przeczytałam niemal wszystkie lektury szkolne, ale do tej podchodziłam jak pies do jeża, zatem znam tylko fragmenty. Nie wiem, czy kiedykolwiek przekonam się do "Ogniem i mieczem", ale może warto byłoby spróbować...