czwartek, 4 maja 2017

"W 80 dni dookoła świata" Juliusz Verne

Powoli zbliża się lato a wraz z nim wakacyjne wojaże w różne zakątki Polski a nawet świata. Na kartach literatury znaleźć można wiele historii o wielkich podróżach ale jest jedna, którą zna chyba każdy, jeżeli nie bezpośrednio z książki to poprzez liczne jej ekranizacje. Mowa tu o światowej klasyce literatury i książce zaliczanej do kanonu lektur szkolnych autorstwa francuskiego pisarza Juliusza Verne'a "W 80 dni dookoła świata". Jest to najgłośniejsza powieść pisarza wydana po raz pierwszy w 1872 roku.

Bohaterem powieści jest bogaty angielski dżentelmen Phileas Fogg. Zakłada się on ze znajomymi, że objedzie cały świat w 80 dni. Tak oto rozpoczyna się jego wielka podróż, której zarówno początkiem jak i końcem jest Londyn. Bohater w towarzystwie swego służącego na przemian jedzie pociągiem, płynie statkiem a nawet zdarza mu się podróżować na słoniu. Niestety na tropie Fogga wyrusza detektyw Fix, który jest przekonany o tym iż właśnie on ukradł z banku pieniądze i teraz uciekając z kraju stara się je potajemnie wywieźć. Detektyw ten nie raz pokrzyżuje plany podróżnika.

"W 80 dni dookoła świata" to fantastyczna powieść przygodowa, której akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku. Inne niż dziś są realia podróży. Fogg mimo to zawsze potrafił odnaleźć idealne połączenia i tak pokierować swoją wyprawą aby dotrzeć o czasie do celu. Nie bez znaczenia były tu jego opanowanie, uprzejmość zarówno w stosunku do służącego jak i innych napotkanych w drodze ludzi, pewność siebie a i wydatki, bo te również nie były mu straszne. Jego towarzysz był natomiast człowiekiem na którego zawsze mógł liczyć. Pomimo iż bardziej żywiołowy i mniej obyty razem tworzyli naprawdę zgrany zespół.

Choć samą powieść znałam dość dobrze z licznych telewizyjnych ekranizacji jak dotąd nie miałam okazji zapoznać się z jej wersją papierową. Była to fajna przygoda choć młodszy czytelnik może język uznać za mniej atrakcyjny. Jestem jednak pewna, że po przeczytaniu kilku stron ten dyskomfort przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie. Książka jest bardzo ciekawa a autor w interesujący sposób przybliża nam też różnorodne kultury i sam sposób podróżowania w ówczesnych czasach, który niewiele ma wspólnego z dzisiejszym.

Na kartach książki wciąż coś się dzieje, akcja jest bardzo wartka i zaskakująca. Na nudę czy monotonię na pewno narzekać nie można. A i samo wydanie prezentuje się bardzo okazale. Gruba oprawa, gruby śnieżnobiały papier i liczne kolorowe ilustracje zdecydowanie uprzyjemniają przygodę z lekturą. Książka wydana bowiem została w serii Kolorowa klasyka, którą osobiście bardzo lubię i którą powoli odkrywamy z najstarszą córką czytając jej pierwsze szkolne lektury. Powieść dla wygody natomiast podzielona jest na 37 rozdziałów. U dołu strony czytelnik znajdzie też przypisy pomocne w zrozumieniu znaczenia mniej jasnych wyrazów. Świetne wydanie, polecam każdemu, kto jeszcze nie przeczytał powieści. Zdecydowanie warto to zrobić ;)


Wydawnictwo: Greg
Oprawa: twarda
Format: 180 x 255 mm
Liczba stron: 260
Rok wydania: 2017
Cena: 19,99 złBrak komentarzy: