poniedziałek, 1 maja 2017

"Tomcio i wiosenne porządki" Marco Teubner - gra planszowa


Mamy wiosnę a to pora roku, która najbardziej kojarzy się nam z porządkami i świetna do nich okazja. Na pewno warto też zaangażować w nie dzieci. Sprzątanie nie należy jednak do ulubionych zajęć maluchów. Co więc zrobić aby zachęcić je do niego, jak pokazać, że ta czynność może być również przyjemna i zabawna? Na początek proponuję zagrać z dziećmi w grę pt. "Tomcio i wiosenne porządki", w której to właśnie sprzątanie jest tematem przewodnim. Maluchy na pewno będą uradowane ;)

Kartonowe pudełko skrywa następujące elementy gry:
1 drewnianą figurkę Tomcia
6 drewnianych żetonów zwanych dyskami
1 dużą drewnianą kostkę ze ściankami w kolorach odpowiadających kolorom planszy
Planszę tekturową składającą się z 6 różnokolorowych części (pomarańczowa, fioletowa, zielona, niebieska, żółta, czerwona)
18 przedmiotów tekturowych (po 3 do każdej części planszy)
Instrukcję gry

Gra adresowana jest do najmłodszych, trzyletnich dzieci. Na rynku jest niewiele gier skierowanych do tak małych dzieciaczków więc tym bardziej warto zwrócić na nią uwagę i w prosty i ciekawy sposób wprowadzić maluszka w świat gier planszowych, które przecież tak wiele mogą go nauczyć...

Gra jest prosta a zarazem wciągająca, zabawna i ma liczne walory edukacyjne. Sympatyczny Tomcio dodatkowo uprzyjemnia rozgrywkę i wraz z maluchami porządkuje okropny bałagan w swoim domu. Aby więc rozpocząć rozgrywkę należy ułożyć plansze w kształt koła w środku którego umieszczamy przedmioty w różnych kształtach i rozmiarach. Są one odpowiednio dopasowane tematyką do poszczególnych pomieszczeń/miejsc znajdujących się w domu: łazienki, kuchni, oraz przede wszystkim pokoju dziecka, w którym jest skrzynia z zabawkami, szafa z ubraniami, biurko z przyborami oraz półka na buty. Dla przykładu w łazience trzeba umieścić gumową kaczuszkę, pastę do zębów i kubek na szczoteczki do zębów, a w skrzyni z zabawkami misia, pociąg i piłkę. W każdym miejscu mieszczą się dokładnie trzy przedmioty. Gracze kolejno rzucają kostką. Po wyrzuceniu koloru ustawiają figurkę Tomcia na polu o tym samym kolorze i muszą odnaleźć wśród przedmiotów ten, który pasuje do otworów w planszy. Gdy im się to uda kolejny gracz rzuca kostką. Ten gracz, który umieszcza akurat ostatni przedmiot w danym miejscu zdobywa żeton. Gra kończy się gdy wszystkie przedmioty znajdą się w odpowiednich miejscach, a wygrywa ten gracz, który zdobędzie najwięcej żetonów.

Gra świetnie sprawdzi się w przypadku najmłodszych dzieciaczków np. jako pierwsza planszówka. Jej zasady są bardzo proste a przy tym jest ich niewiele więc ich opanowanie nie sprawi większego problemu. Gra oswaja najmłodszych z kostką, która jest w tym przypadku duża i czytelna. Jak każda planszówka uczy cierpliwości, uczy też kilku kolorów, kształtów, dopasowywania przedmiotów, segregowania, porządków a także liczenia, bo przecież na koniec każdy gracz musi zliczyć swoje żetony. Gra pokazuje maluchom, że gry planszowe są ciekawe i przyjemnie można spędzić przy nich wolny czas a najfajniej grając całą rodziną. Duży wpływ na to ma też wygląd gry, jej kolorowa i wesoła szata graficzna oraz piękne, solidne i duże drewniane oraz tekturowe elementy zestawu. Wizualnie bardzo nam się spodobała. Najmłodsi na pewno się przy niej nie znudzą gdyż rozgrywka toczy się wartko, jest emocjonująca i zabawna.

Cóż mogę dodać. Gra na pewno jest interesująca, wciągająca i warta swej ceny. Ponadto wydana jest w serii Zagraj ze mną, w której jak dotąd ukazało się aż 7 tytułów. Cykl ten ma to do siebie, że po kolorze pudełka można rozpoznać do jakich dzieci adresowana jest gra. Kolor zielony to maluchy najmłodsze bo trzyletnie. Na pewno gra godna jest polecenia i sprezentowania maluchowi np. przy okazji zbliżającego się Dnia Dziecka ;)


Wydawca gry: Egmont
Oprawa: pudełko kartonowe
Format: 245 x 245 mm
Wiek graczy: 3 +
Ilość graczy: 2 - 4
Rok wydania: 2017
Cena: 67,43 zł
Brak komentarzy: