wtorek, 23 maja 2017

"Elementarz przyrodniczy. Poczytam ci, mamo" Beata Ostrowicka


Przyroda to dla moich dzieci temat rzeka. Wycieczki w plener to więc stały element naszego życia. Regularnie sięgamy też po różnorodne publikacje adresowane właśnie do dzieci interesujących się przyrodą, które pomagają nam poszerzać wiedzę w tej dziedzinie i są fajnym sposobem na wspólne spędzenie czasu.Takim naszym najnowszym odkryciem jest książka "Elementarz przyrodniczy" wchodząca w skład serii Poczytam ci, mamo. Autorką publikacji jest Beata Ostrowicka, ceniona polska pisarka mająca na swym koncie już ponad dwadzieścia książek dla dzieci i młodzieży.

Elementarz ten zachwyci nie tylko małych miłośników przyrody ale też te dzieci, które jak dotąd nie specjalnie interesowały się tym tematem. Autorka bowiem w bardzo przystępny sposób w ponad dwudziestu krótkich opowiadaniach przemyciła różnorodne ciekawostki przyrodnicze rozbudzając w dzieciach ciekawość i zachęcając do pogłębiania tematu. Opowiedziała bowiem np. o kretach żyjących pod ziemią, o tym skąd się bierze kałuża i dlaczego zawsze znika, czym są owadzie poidełka, jak czytać z chmur, jak zmieniają się pory roku, poruszyła temat smogu, opowiedziała też o anatomii psa, przytulisku dla zwierząt czy glinianych naczyniach... 

Bohaterami wszystkich opowiadań są dzieci: Antek, Lenka, Julek, Ada, Krzyś oraz ich rodziny i koledzy. Opowieści z ich udziałem nawiązują do codziennych sytuacji, w których to właśnie przyroda staje się głównym tematem i to właśnie o niej dowiadujemy się jakiejś nowej ciekawej informacji. Ponadto wiele opisanych zjawisk dzięki prostym doświadczeniom dzieci po przeczytaniu lektury mogą przeprowadzić samodzielnie a to pomoże im w ich zrozumieniu i utrwaleniu.

Wiadomości przekazywane w książce dzieciom są proste i nietrudno je wychwycić w tekście. Sposób przekazania wiedzy autorka dostosowała bowiem fantastycznie do młodego odbiorcy, a wiadomości z elementarza idą w parze z tymi które są w programie szkolnym więc na pewno warto do książki zajrzeć. Dzięki ciekawej treści, poręcznemu formatowi i dużej czcionce elementarz ten świetnie sprawdzi się też jako pierwsza czytanka. Do sięgnięcia po lekturę zachęcają też najmłodszych świetne, pełne humoru, współczesne i kolorowe ilustracje Katarzyny Kołodziej.

Lektura przybliża dzieciom zjawiska przyrodnicze, które często same mogą zaobserwować na co dzień a nie do końca zdają sobie sprawę z tego jak je wytłumaczyć. Zaciekawi zarówno miłośników przyrody, jej obserwatorów jak i te maluchy, które dotąd nie specjalnie interesowały się tym tematem. Autorka rozbudziła w dzieciach ciekawość a to na pewno zmotywuje je do działania i poznawania świata wokół nas. Gorąco wam tę lekturę polecam ;)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Format: 225 x 205 mm
Liczba stron: 160
Rok wydania: 2017
Cena: 23,62 zł


1 komentarz:

Joanna pisze...

Ciekawa książka :) Muszę wpisać ją na listę książek, które kupię córką :)
lubietestowac.blogspot.com