poniedziałek, 17 kwietnia 2017

"Potop" Henryk Sienkiewicz


"Potop" to powieść historyczna wybitnego polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza. Jest to drugi z trzech utworów wchodzących w skład Trylogii Sienkiewicza, których akcję autor osadził w latach 1655 - 1660. Za tło historyczne posłużył mu natomiast konflikt polsko - szwedzki czyli sytuacja jaka miała miejsce w Rzeczpospolitej za czasów panowania króla Jana Kazimierza. "Potop" wydano w formie książki po raz pierwszy w 1886 roku. Powieść została też przetłumaczona na wiele języków a także zekranizowana. Tworząc ją Sienkiewicz miał w zamyśle pokrzepienie serc swych rodaków, tak wiele razy w dziejach Polski targanych wojnami i niewolą. Chciał tym samym dodać ludziom nadziei, utwierdzić w przekonaniu, że narodu polskiego nic nie jest w stanie złamać.

W tle autentycznych wydarzeń historycznych autor osadził wiele ciekawych wątków, intryg, akcji, barwnych opisów oraz zarówno autentycznych jak i fikcyjnych aczkolwiek wyjątkowo wyrazistych bohaterów, skupiając uwagę czytelnika na ich często jakże burzliwych losach.  Zdecydowanie pierwszoplanową postacią powieści jest Andrzej Kmicic, młody chorąży orszański, który za sprawą testamentu Billewicza przybywa na Laudę aby poślubić Oleńkę Billewiczównę. Młodzi zakochują się w sobie jednak ich miłość a także wspólna przyszłość zostają poddane wielkiej próbie. Kmicic przez nieszczęśliwy splot wydarzeń zostaje uznany za zdrajcę i postanawia zrobić wszystko aby odkupić swe winy i znów zasłużyć na miłość ukochanej a także uznanie i dobre imię wśród walczących o wolność Rzeczpospolitej. W tym celu skrywa się pod nazwiskiem Babinicz i dokonuje wielkich rzeczy dla ojczyzny, którą tak kocha i za którą gotów jest oddać swe życie...

Wyjątkowo barwną i budzącą sympatię postacią jest też Michał Wołodyjowski, człowiek niewielkiego wzrostu lecz obdarzony wielkim sercem, patriota i wzór polskiego Sarmaty. Ciekawym i wartym wspomnienia bohaterem jest fantastyczna postać Jana Zagłoby, polskiego szlachcica nie stroniącego od trunków aczkolwiek bardzo dobrego, wesołego i pomysłowego człowieka, który nie raz uratował swych współtowarzyszy z tarapatów.

Fabuła powieści jest ciekawa, często nawet wzruszająca. Autor na kanwie konfliktu polsko -szwedzkiego, pokazał nam świat ówczesnej szlachty polskiej, w którym liczy się honor i odwaga. Pojawiają się oczywiście zdrajcy ale ci niechybnie kończą zaś obrońcy Rzeczpospolitej zwycięsko wychodzą z najgorszych opresji. Może język, którym posłużył się nie jest zbyt współczesny, ale to specjalnie nie przeszkadza w czytaniu i przyswajaniu treści książki. Zdecydowanie bowiem warto po nią sięgnąć. Na kartach lektury przeplatają się autentyczne relacje z wydarzeń jakie maiły miejsce na ziemiach polskich przed wiekami. Zarówno te konflikty jak i perypetie bohaterów Sienkiewicz opisuje niezwykle barwnie i plastycznie. A to naprawdę wychodzi mu po mistrzowsku. Snuje ponadto przejmującą historię miłości Oleńki i Kmicica, która triumfuje a przy okazji odmienia bohatera, w którym dokonuje się wielka przemiana i który każdym swym uczynkiem dąży do odkupienia swych win.

Wydawnictwo Greg oferuje czytelnikom piękne i kompletne wydanie powieści. Wzbogacone jest ono dodatkowo o opracowanie i streszczenie z myślą o wszystkich uczniach. Ta część pomoże im w pracy nad tekstem i utrwaleniu treści. Co ważne lektura jest solidnie i estetycznie wydana a przy tym niedroga co z pewnością jest zachętą do tego aby wzbogacić biblioteczkę o tak fantastyczny tytuł. Do takiej lektury warto bowiem również powracać po latach, co szczerze wszystkim polecam ;)

Wydawnictwo: Greg

Oprawa: twarda
Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 936
Rok wydania: 2017

Cena: 34,99 zł
2 komentarze:

Elcia Gabs pisze...

Recenzja zachęciła mnie do przeczytania Potopu, nawet jeśli nie mamy jego jako lektury :D

Zapraszam również do siebie :)
http://elciablog.blogspot.com/

Mama Tosiaczka pisze...

Jedyna lektura której nie przeczytałam do końca. :) zapraszam do naszego świata :) mamatosiaczka.blogspot.com :) my również lubimy czytać :)