środa, 12 kwietnia 2017

"Piękna i Bestia"

Moje dzieci ochoczo sięgają po nowe, nieznane im bajki, ale jeszcze chętniej powracają do ulubionych dobrze znanych tytułów. Jednym z nich jest piękna francuska baśń ludowa pt. "Piękna i Bestia". Jako ciekawostkę dodam, że spisana została ona po raz pierwszy w XVIII wieku przez Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve. Jednak za najlepszą i najpopularniejszą obecnie uznaje się wersję stworzoną później przez Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. W naszej biblioteczce stoi kilka różnych wydań tejże bajki, skusiłam się jednak na kolejne dwa, które urzekły mnie w pierwszym przypadku pięknymi disneyowskimi ilustracjami a w drugim współczesną wersją bajki.   

"Piękna i Bestia" to klasyczna opowieść o miłości. Bella jest córką wynalazcy. Jest bardzo piękna, mądra, dobra i pracowita. Jej ojciec postanawia pewnego dnia wyruszyć na jarmark aby pokazać ludziom swój najnowszy wynalazek. Niestety droga do miasteczka jest długa i Maurycego w lesie zastaje zmrok. Mężczyzna przypadkiem znajduje schronienie w tajemniczym zamku. Gdy chce już ruszać dalej na jego drodze staje Bestia i wtrąca Maurycego do ciemnego lochu. Tymczasem do domu wraca koń ojca Belli i dziewczyna od razu orientuje się, że wydarzyło się coś złego. Prosi Filipa aby zabrał ją do ojca i  w ten sposób i ona trafia do zamku Bestii. Ta stawia dziewczynie warunek. Jeżeli Bella chce aby Maurycy opuścił lochy sama musi zostać w zamku. Dziewczyna zgadza się. Początkowo widok Bestii ją przeraża ale szybko okazuje się, że serce potwora jest dobre i nijak ma się do jego wyglądu...

Romantyczna historia miłości pięknej dziewczyny i potwora od pokoleń wzrusza i fascynuje nie tylko najmłodszych czytelników. Bajkę tę w wersji dla młodszych dzieci oferuje czytelnikom wydawnictwo Egmont w serii Kocham ten film. Publikacja ma delikatną szatę graficzną oraz urocze, pełne ciepła i duże ilustracje. W połączeniu z niedługim, aczkolwiek bardzo ciekawym i przystępnym tekstem wydanie takie ucieszy szczególnie najmłodsze, kilkuletnie dzieci, które z ochotą wysłuchają całej tej niezwykłej historii.

Druga z książek adresowana jest do starszych dzieci. Na jej kartach czytelnik nie znajdzie ilustracji. Znajdzie natomiast bardzo współczesną historię pięknej Belli i przerażającej Bestii, których połączyła wielka miłość. Tekst opowieści nadrukowany jest dużą czcionką na pożółkłym papierze co dodaje lekturze klimatu i sprawia, że czyta się ją niemal ekspresem. Fabuła książki odrobinę odbiega od oryginału ale główne wątki pozostają niezmienione tak jak i samo przesłanie.

Obie książki warte są polecenia i przeczytania. Historia ta pokazuje wszak czytelnikowi, że nie zawsze to co widać na zewnątrz pozwala nam osądzić dobrze człowieka. Nie można oceniać bowiem nikogo po wyglądzie a tylko po tym jakim jest. Polecam szczerze tę ponadczasową opowieść wszystkim, na pewno warto ją znać ;)
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Format: 211 x 293 mm
Liczba stron: 64
Rok wydania: 2017
Cena: 25 zł


Autor: Elizabeth Rudnick
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Format: 141 x 207 mm
Liczba stron: 272
Rok wydania: 2017
Cena: 29,99 zł1 komentarz:

Ervisha pisze...

Widziałam w Tesco - piękne wydania :)