poniedziałek, 24 kwietnia 2017

"Metoda Montessori w domu" Delphine Gilles Cotte


Zastanawiacie się czasem jak wspierać rozwój samodzielności u waszych pociech? Otóż jest na to wiele fajnych sposobów. Tym razem chciałabym polecić wam w związku z tym książkę, która na pewno w procesie tym bardzo pomoże. "Metoda Montessori w domu", bo o niej mowa, to lektura w której rodzice znajdą aż 80 pomysłów zabaw edukacyjnych, które pomogą dzieciom rozwijać ich samodzielność, wzmocnią pewność siebie i zachęcą do odkrywania świata a wszystko to poprzez zabawę i na wesoło...

Czym właściwie jest metoda Montessori? Otóż jest to system wychowawczy skierowany przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, którego celem jest wszechstronny rozwój dziecka. Jego autorką jest włoska lekarka Maria Montessori. System ten opiera się na nauce przez zabawę. Dzieci wykorzystując proste przedmioty codziennego użytku rozwijają najróżniejsze umiejętności, a że poszczególne ćwiczenia/zabawy wykonują samodzielnie uczą się radzenia sobie w różnych sytuacjach, rozwijają talenty artystyczne i logiczne myślenie.

Książka adresowana jest do amatorów w dziedzinie pedagogiki, osób, które z metodą Montessori stykają się po raz pierwszy. Na jej kartach znajdują się różnorodne pomysły na zabawę i naukę zarazem. Znajdują się tu zabawy uczące codziennych czynności i obowiązków, rzeczy które mogą z powodzeniem wykonywać same a często my rodzice wyręczamy je w nich. Wszystko to posegregowane jest w kilku rozdziałach: Ćwiczenia wstępne, W codziennym życiu, Nalewanie i przesypywanie, Wrażenia zmysłowe, Sortowanie, Szczypce, Kolory, W ogrodzie. Takimi propozycjami są np. zabawy w nakrywanie do stołu, przekładanie przedmiotów szczypcami, sadzenie roślin, sortowanie skarpetek... Pomysły są bardzo różne i nawet kilkuletnie dzieci bez problemu poradzą sobie biorąc ochoczo udział w większości zabaw.

Książka jest przejrzysta a tekst przystępny co jest ważne szczególnie gdy z metodą Montessori stykamy się po raz pierwszy. Przy każdym pomyśle zabawy znajduje się informacja odnośnie tego jaką umiejętność pozwala  przećwiczyć, jest też lista potrzebnych rzeczy do realizacji pomysłu a także wyjaśniony sposób zabawy.

Metoda Montessori ogólnie wzbudziła moją ciekawość i z przyjemnością zapoznałam się z zawartością książki. Pomysły zabaw są luźne, proste do realizacji i na pewno warto jest się nimi zainteresować. Propozycje te mają na celu rozwój samodzielności u dzieci, pomagają rozwijać w nich wiarę we własne możliwości, ćwiczą też koncentrację. Tego wszystkiego maluchy uczą się pracując samodzielnie a rodzic jedynie podsuwa pomysł nie ingerując w samą zabawę/pracę dziecka. Na pewno warto zajrzeć do tej właśnie książki. Polecam ;)


Wydawnictwo: RM

Oprawa: miękka
Format:
Liczba stron:
Rok wydania: 2017

Cena: 24,99 zł
Brak komentarzy: