poniedziałek, 10 kwietnia 2017

"Jak być dobrym rodzicem" Justyna Korzeniewska

Swego czasu, szczególnie gdy byłam w pierwszej ciąży, czytałam całe mnóstwo książek o rodzicielstwie, rozwoju dziecka, wychowaniu... Obecnie po tego typu książki sięgam rzadziej, chociaż zdarzają się wyjątki. Ciekawym okryciem była dla mnie niedawno przeczytana książka autorstwa Justyny Korzeniewskiej, psycholożki z Centrum Zdrowia Dziecka pt. "Jak być dobrym rodzicem"

Każdy rodzic chce dla swoich dzieci wszystkiego co najlepsze. Wiadomo jednak, że nie zawsze wychodzi to tak jakbyśmy chcieli. Często bowiem przy najlepszych intencjach popełniamy najróżniejsze błędy wychowawcze. Trudność sprawia też czasem znalezienie odpowiednich słów na wytłumaczenie dziecku nurtujących go pytań. A przyznacie przecież, że dzieci pytają o wszystko, dla nich nie ma tematów tabu. Są ciekawe świata i najfajniej jest gdy to właśnie my, rodzice potrafimy im go pokazać, opowiedzieć również o rzeczach trudnych i niezrozumiałych.

Na stronach tego właśnie poradnika zarówno ci przyszli jak i obecni rodzice znajdą posegregowane kolejno w rozdziałach najczęściej przytrafiające się rodzicom problemy wychowawcze a właściwie wskazówki pomagające poradzić sobie z najróżniejszymi niewłaściwymi zachowaniami dzieci bądź odpowiedzi na pytania, które nam zadają a my nie potrafimy dobrać odpowiednich słów aby zaspokoić ciekawość malców. Dla przykładu podam kilka takich zaskakujących rodziców pytań: Co to znaczy "homoseksualizm"?, Co to jest Niebo?, Dlaczego dorośli przeklinają, kłamią i biją, a mi tego robić nie wolno?

Ponadto autorka radzi jak reagować na kłopotliwe zachowanie naszych pociech. Wskazuje nam tym samym, że dzieci poprzez swoje zachowanie często starają się coś wyrazić. Podpowiada jak rozmawiać z dzieckiem, jak tworzyć  relacje dziecka z rodzeństwem i rówieśnikami i uczyć dziecko, że chociażby postawą roszczeniową niczego nie zdziała. Autorka porusza też tematy takie jak samodzielność dziecka, poczucie bezpieczeństwa czy wzajemne zrozumienie. Podpowiada jak postępować z maluchami aby ich dzieciństwo było radosne i pełne miłości, a rodzicielstwo nie kojarzyło się nam, rodzicom, tylko z obowiązkami i nieprzespanymi nocami ale przede wszystkim dawało radość i spełnienie.

Rodzicielstwo to ciągła nauka, a doświadczenie zdobywa się latami. Na starcie bowiem brakuje go każdemu z nas, bez wyjątku. Przecież każdy rodzic popełnia jakieś błędy wychowawcze i fajnie czasem zasięgnąć rady specjalisty, osoby, która podpowie nam w czym tkwi błąd i jak go naprawić. Autorka robi to naprawdę bardzo ciekawie i przystępnie. Zdecydowanie nie jest to taki typowy nudny poradnik o wychowaniu. Całość przeczytałam z przyjemnością ekspresem a treść naprawdę mnie wciągnęła. Myślę więc, że warto było sięgnąć po tę właśnie publikację i czerpać wiedzę z doświadczenia w wiedzy ekspertki aby nie popaść czasami z jednej skrajności w drugą. Zachęcam gorąco do lektury ;)Wydawnictwo: RM

Oprawa: miękka
Format: 210 x 165 mm
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 208

Cena: 24,99 złBrak komentarzy: