czwartek, 13 kwietnia 2017

"Disney księżniczka. Złota księga. Mała Syrenka"


"Mała Syrenka" to popularna baśń autorstwa duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Opublikowana została po raz pierwszy w 1837 roku i opowiada o tragicznej miłości syreny do człowieka. Najpopularniejsza jest dziś chyba ekranizacja wytwórni Disneya, która perypetie syrenki ukazała w dość zabawny sposób, stworzony iście dla małych dziewczynek, zmieniając przy tym smutne zakończenie całej historii...

Mała syrenka o imieniu Ariel jest najmłodszą córką króla Trytona. Ogromnie fascynuje ją świat nad powierzchnią morza, świat ludzi. Pewnego razu dostrzega statek a w nim bawiących się ludzi. Nagle statek zaczyna tonąć więc syrenka bez zastanowienia podpływa i z topieli ratuje księcia Eryka. Zakochuje się w młodzieńcu, który nie ma pojęcia kim jest jego tajemnicza wybawicielka. Eryk pamięta jednak jej cudowny śpiew i wie, że nigdy go nie zapomni. Ariel  również nie może zapomnieć o księciu i pragnie stać się człowiekiem aby być bliżej niego. Nie mogąc liczyć na zrozumienie i pomoc ojca udaje się do wiedźmy Urszuli aby ta uczyniła z niej człowieka. Czy jednak cena jaką żąda wiedźma nie jest zbyt wysoka? Czy w końcu Ariel odnajdzie swego księcia i czy ten rozpozna w niej swą wybawicielkę?

Lektura poza fantastycznym tekstem bogata jest w równie niesamowite, disneyowskie ilustracje, które są wspaniałym dopełnieniem tej ponadczasowej opowieści o miłości i poświęceniu. Syrenka aby stać się człowiekiem decyduje się na wielkie poświęcenie a dowiadując się, że Eryk szuka pięknie śpiewającej dziewczyny znad plaży uświadamia sobie, że nie może udowodnić mu, że jest właśnie nią. Historia jednak dobrze się kończy a dobro triumfuje.

Mojej kilkulatce książeczka ogromnie się spodobała. Zna już Arielkę z ekranów TV i z wielką ochotą wsłuchiwała się w jej książkowe perypetie. Tej bajki po prostu nie da się nie lubić. Wydanie publikacji jest przy tym bardzo ładne, szata graficzna delikatna i przyjemna dla oka a tekst przystępny, w sam raz dla młodszego czytelnika. Zdecydowanie warto jest sięgnąć po tę właśnie lekturę ;)


Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: twarda
Format: 211 x 292 mm
Liczba stron: 96
Rok wydania: 2017

Cena: 34,99 zł
Brak komentarzy: