poniedziałek, 3 kwietnia 2017

"Brat wilk i siostrzyczka cykada" Armando Moore

Już za kilka tygodni moja córka przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej. Jest więc to dla nas bardzo intensywny okres i zarazem świetna okazja aby rozmawiać z nią o Bogu a także chociażby o świętości, o tym kim są święci i co sprawiło, że nimi zostali. Wszak w historii chrześcijaństwa nad ołtarze wyniesiono już wielu. Jednym z nich jest chociażby święty Franciszek z Asyżu, od którego również dziś możemy nauczyć się bardzo wiele. Franciszek był wszak prostym, biednym i dobrym człowiekiem wrażliwym na piękno przyrody i traktującym nie tylko ludzi ale i zwierzęta tak jak własnych braci. W niewielkim zbiorku pt. "Brat wilk i siostrzyczka cykada" znaleźć można 21 mądrych opowieści właśnie o świętym Franciszku, jego życiu i zwierzętach, które traktował w sposób szczególny, jak braci...

W lekturze tej znajdziemy historie opowiadające o życiu świętego Franciszka i zwierzętach, z którymi spotkał się na swej drodze. W opowieściach tych święty Franciszek rozmawia ze zwierzętami nawet tymi uznawanymi za niebezpieczne dla człowieka i co ciekawe zwierzęta te go słuchają. Dla przykładu w pierwszej historii mowa jest o okrutnym wilku, który tak sparaliżował strachem mieszkańców pewnego miasteczka, że ci aż bali się opuszczać swoje domy. Atakował bowiem nie tylko zwierzęta ale również i ludzi. Gdy dowiedział się o tym święty Franciszek postanowił spotkać się z bestią i wytłumaczyć jej, że źle postępuje. Wilk spotulniał i poprzez Franciszka zaprzyjaźnił się z ludźmi, którzy w zamian za to, że nie będzie on już ich krzywdził dbali o to aby nie chodził głodny...

W innej opowieści święty Franciszek oddaje swoje schronienie osiołkowi aby ten nie mókł, a sam pozbawiony w ten sposób dachu nad głową stoi w deszczu. Jeszcze w innej opowiada cykadzie o Bogu przez co ta pięknie gra na jego cześć umilając jednocześnie czas świętemu... W kolejnych historiach poznajemy inne zwierzęta i okoliczności ich spotkania z Franciszkiem. W każdej z nich wyjaśnia on zwierzakom, że wszystkich nas i ludzi i zwierzęta stworzył Bóg, jesteśmy więc braćmi, powinniśmy żyć ze sobą w zgodzie i wielbić Boga za dar życia i wszystko czym nas obdarzył. Przeczytamy tu o jego spotkaniu z cykadą, osiołkiem, ptakami, barankiem, zajączkiem, wołem, mrówkami, pszczołami czy rybą... Każda opowieść jest niesamowita i wyjątkowa. Co najważniejsze uczy dzieci ponadczasowych wartości, fundamentalnych zasad moralnych i etycznych, szacunku do innych, pokory a także pokazuje nam, że każdy nasz dobry uczynek, zwrócenie się w stronę bliźniego, uszczęśliwia i zbliża do Boga.

Wszystko to opowiedziane jest językiem dzieci więc zrozumiale, przystępnie i co równie ważne współcześnie. Tekst wzbogacają barwne ilustracje, które świetnie z nim harmonizują. Całe wydanie jest więc bardzo udane a przy tym solidne i trwałe.

Książka zdecydowanie przypadła nam do gustu. Historyjki są ciepłe, proste i zrozumiałe dla dzieci i moje maluchy z wielką chęcią ich wysłuchały. Prezentowany zbiorek otwiera serce czytelnika na sprawy ważne i bliskie każdemu człowiekowi. Warto się nim zainteresować i obdarować tak wartościową lekturą najmłodszych.
Wydawnictwo: Promic
Oprawa: twarda
Format: 135 x 204 mm
Liczba stron: 136
Rok wydania: 2017

Cena: 24,90 zł
Brak komentarzy: