środa, 1 marca 2017

Wiosna w ogrodzie...


Wiosna już tuż tuż. Świadczą o tym chociażby pięknie kwitnące przebiśniegi w moim ogródku, które w tym roku kazały na siebie czekać jakby dłużej niż zwykle. Warto więc poważnie rozpocząć planowanie prac w ogrodzie. Mam dla Was w związku z tym kilka propozycji książkowych, które pomogą w doborze roślin ozdobnych i upiększą każdy ogród.


"Clematis. Najpiękniejsze gatunki powojników" to kolorowa publikacja pełna inspiracji i praktycznych wiadomości. Przybliża czytelnikom powojniki czyli rośliny pnące idealnie sprawdzające się jako dekoracje fasad, płotów czy pergoli. Dzięki dużej różnorodności gatunków znajdują zastosowanie w każdym ogrodzie a nawet w pojemnikach. Mają duże kwiaty w różnych kolorach i są fantastycznym naturalnym elementem dekoracyjnym.

Co więc znajdziemy sięgając po te lekturę? Otóż wiele podstawowych ciekawostek o sadzeniu, uprawie powojników a także wiadomości potrzebnych w praktyce takich jak pielęgnacja, cięcie czy rozmnażanie. Jest tu też całe mnóstwo, bo ponad 160 fotografii sylwetek powojników a w tym miejscu poza bardzo imponującymi choć niewielkimi zdjęciami roślin, ich nazwą, zawarto każdorazowo informacje takie jak wielkość kwiatów, pora kwitnienia, wysokość, cięcie, mrozoodporność. Wiadomości są bardzo cenne dla każdego mniej doświadczonego ogrodnika. Pomogą w wyborze odpowiedniej rośliny oraz w jej właściwym prowadzeniu tak aby należycie spełniała swoją rolę w ogrodzie i nasze względem niej oczekiwania.

Bez wątpienia książka ta znajdzie swych entuzjastów. Wydanie jest naprawdę fajne a informacje jakie w niej znalazłam w pełni satysfakcjonujące. Na pewno warto na nią zwrócić uwagę jeżeli planujemy wzbogacić swój ogród o nowe gatunki powojników. Polecam ;)

~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~


"Żywopłoty. Rośliny pnące i osłonowe" to publikacja, która pomoże nam w doborze odpowiednich roślin na żywopłoty czyli takich, które mają nam coś zasłonić bądź odgrodzić potrzebną przestrzeń w ogrodzie. Tak właściwie z lektury tej dowiedziałam się, że żywopłoty mają znacznie więcej zastosowań nie tylko poprawiają estetykę naszego ogrodu osłaniając czy dzieląc przestrzeń ale również spełniają wiele praktycznych zadań. Żywopłoty wszak mogą być traktowane jako wiatrochron, mogą być stworzone z krzewów owocowych z których będziemy korzystać my bądź np. dzikie ptactwo, mogą zastępować ogrodzenie, mogą tętnić kolorami i zachwycać zapachem. To jaki żywopłot wybrać do swojego ogrodu nie jest więc proste i takie oczywiste ;)

Po takim bardzo obszernym podziale żywopłotów autor przybliża najciekawsze rośliny na żywopłoty wskazując na drzewa i krzewy liściaste, iglaki a także proponując żywopłoty kwiatowe i owocowe. Podpowiada też czy kupować rośliny na nasz żywopłot czy może samodzielnie je uprawiać, kiedy sadzić i jak pielęgnować. Ważnym ale niełatwym aspektem posiadania żywopłotu jest jego formowanie i ten temat przeczytałam z ogromną ciekawością. Na końcu publikacji znalazłam natomiast równie interesującą tabelę zawierającą przegląd roślin żywopłotowych.

Lektura w przystępny a zarazem bogaty sposób wprowadza czytelnika w świat roślin żywopłotowych. Odkrywa przed nim wiele możliwości i rozwiązań. Oferuje też mnóstwo fachowej i zarazem bardzo praktycznej wiedzy związanej z tworzeniem, utrzymaniem i pielęgnacją żywopłotów. Dzięki licznym fotografiom możemy przyjrzeć się bliżej wielu różnym gatunkom i dowiedzieć się o nich ciekawych rzeczy, które pomogą nam w wyborze odpowiedniej rośliny na żywopłot.

Jeżeli szukacie więc ciekawych roślin, które mają pełnić w waszym ogrodzie funkcję żywopłotu koniecznie pokuście się o zajrzenie do tej właśnie lektury. Znalazłam tu mnóstwo inspiracji i na pewno skorzystam z porad autora. Szkoda tylko, że mój ogród nie jest elastyczny bo zmieściłabym w nim znacznie więcej roślin i nie musiałabym się ograniczać. Oczywiście polecam ;) Autor: Friedrich Manfred Westphal
Wydawnictwo: RM
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 56
Cena: 14,99 zł


Autor: Friedrich Manfred Westphal
Wydawnictwo: RM
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 80
Cena: 16,99 złBrak komentarzy: