wtorek, 21 marca 2017

"Wielka księga ogrodnika i działkowca. Praktyczny poradnik" Wolfgang Kawollek


O ogrodach, ich pielęgnacji, utrzymaniu i roślinach ozdobnych mogłabym czytać bez końca. Zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystuję często w praktyce gdyż lubię gdy w moim ogrodzie coś się dzieje, pojawiają się nowe rośliny i każdego roku wygląda on inaczej. A, że nadeszła upragniona wiosna rozpoczęłam pierwsze prace i nasadzenia.  Skusiłam się też na powiększenie mojej biblioteczki o kolejną fantastyczną publikację w temacie ogrodnictwa, która miłośnikom ogrodów, amatorom jak ja, pomoże znaleźć odpowiedzi chyba na wszystkie możliwe pytania w dziedzinie ogrodnictwa pt. "Wielka księga ogrodnika i działkowca. Praktyczny poradnik".

Publikacja jest naprawdę obszerna co już na starcie bardzo cieszy. Podzielona została na siedem rozdziałów: Od pustej działki do wymarzonego ogrodu; Podstawy ogrodnictwa; Struktura ogrodu wyznaczona przez drzewa, krzewy i pnącza; Ogród pełen kwiatów; Sad; Ogród warzywny i ziołowy; Zieleń w donicach i skrzyniach. Znajdziemy tu cenne informacje odnoszące się do zasad zakładania i pielęgnacji ogrodu oraz samodzielnego rozmnażania roślin i przygotowania dla nich odpowiedniego miejsca. Dowiemy się jak pielęgnować nasze nasady i jak właściwie dobierać odpowiednie gatunki tak aby spełniły one nasze oczekiwania i cieszyły oko. Poznamy terminy, w których powinniśmy wykonywać poszczególne prace w ogrodzie oraz dowiemy się jak pielęgnować rośliny nawet na maleńkich przestrzeniach jak balkony czy tarasy. Są to porady odnoszące się zarówno do ogrodów ozdobnych, pełnych kwiatów i krzewów jak i typowych ogródków działkowych oraz sadów owocowych, które przecież dają mnóstwo satysfakcji ich amatorom. Autor wspomina nie tylko o popularnych gatunkach roślin ale też o tych mniej znanych, które mogą stanowić powód do dumy każdego ogrodnika i działkowca i warte są posadzenia w ogrodzie.

Poradnik ten poza dużą ilością wiadomości jest również bogaty w tabele, ramki, kolorowe rysunki i fotografie co jest szczególnie ważne przy tego typu publikacjach. Dzięki temu znajdziemy w nim masę inspiracji do aranżacji ogrodu oraz przyjrzymy się ciekawym gatunków roślin. Dla mnie informacje jakie w nim znalazłam są niezwykle cenne i pouczające. Książka stworzona jest bowiem z myślą o mniej doświadczonych pasjonatach ogrodów, którzy podobnie jak ja kochają swoje ogrody i pracę w nich jednak nie posiadają żadnej fachowej wiedzy w tej dziedzinie. W rękach osób, które zajmują się tym zawodowo, lektura może okazać się mniej atrakcyjna. Podoba mi się sposób w jaki swoją wiedzę autor przekazuje czytelnikowi. Robi to niezwykle przystępnie, ciekawie, dawkując informacje, które w prosty sposób można wykorzystać w praktyce.

Jeżeli więc szukacie interesującej publikacji, która ma pomóc w stworzeniu wokół domu małej  dającej wytchnienie i sprawiającej przyjemność oazy, posiadacie ogródek, działkę i nie wiecie od czego zacząć swoją pracę w tych miejscach myślę, że ta książka jest właśnie dla was. Sprawdzi się też gdy zaplanujecie unowocześnić swój ogród, zechcecie dodać mu charakteru ale i wówczas gdy po prostu praca w ogrodzie sprawia wam przyjemność i lubicie poszerzać swoją wiedzę w tym temacie. Ja zaczerpnęłam z tej książki wiele pomysłów, zrobiłam nawet listę roślin za którymi muszę się koniecznie rozejrzeć. Dzięki solidnemu wydaniu i twardej oprawie lektura posłuży mi przez długie lata. Zdecydowanie polecam!
Wydawnictwo: Publicat
Oprawa: twarda
Format: 233 x 165 mm
Liczba stron: 720
Rok wydania: 2017

Cena: 51,06 zł
Brak komentarzy: