poniedziałek, 13 marca 2017

"Straszny Dwór" Annick Lobet

 

"Straszny Dwór" to gra planszowa dla dzieci nagrodzona najwyższymi ocenami przez portal Zabawkowicz oraz Świat Przyjazny Dziecku. Jej tematyka na pierwszy rzut oka wygląda na odrobinę mroczą. Mamy tu bowiem do czynienia z duchami i innymi zjawami, które jednak po bliższym przyjrzeniu się wyglądają raczej zabawnie i mało groźnie. Co wiec czeka nas gdy zdecydujemy się na zagranie w tę właśnie grę?

Otóż zaglądając do niewielkiego kartonowego pudełka znajdziemy w nim następujące elementy gry:
1 dwustronną rozkładaną planszę
4 tekturowe pionki graczy
4 plastikowe podstawki pod pionki
4 tekturowe żetony kluczy
1 kostka do gry
8 żetonów duchów
krótką instrukcję gry

Każdy z graczy (minimalnie dwóch do jednej rozgrywki) dąży do tego aby wypędzić duchy z dworu, który nawiedzają lub aktywowania czterech aniołów poprzez umieszczenie na ich polach kluczy. Gracze w tym przypadku muszą ze sobą współpracować. Nie jest to więc typowa gra, w której każdy gracz gra przeciwko pozostałym. Tutaj trzeba współpracować ze sobą aby pozbyć się duchów.

W zależności od tego w ilu graczy prowadzona jest rozgrywka wybieramy odpowiednią stronę planszy. W swojej turze gracz musi rzucić kostką a następnie umieścić ducha na miejscu, który wskazuje kolor na kostce. Gracz może też poruszyć się swoim pionkiem i wypędzić duchy z pola, na którym się zatrzyma. Jeżeli natomiast stanie na polu z aniołem, na którym w dodatku stoi już inny gracz, wówczas stawia na tym polu żeton klucza. Gdy jednak graczom nie uda się przepędzić duchów z dworu i nie umieszczą wszystkich kluczy na polach z aniołami a w międzyczasie pionek któregoś z graczy stanie na polu, na którym znajdują się już 3 duchy lub gdy zabraknie już żetonów z duchami do wprowadzenia na planszę, gra kończy się przegraną.

Straszny dwór to gra której byłam bardzo ciekawa. Zwróciła moją uwagę świetną grafiką ale i ciekawą tematyką. Jak się okazało jej zasady nie są zbyt skomplikowane a sama rozgrywka krótka i wciągająca. Jest w niej też dużo losowości, nie wszystko można przewidzieć a co za tym idzie rozgrywka wciąż trzyma w napięciu. Trzeba dobrze przemyśleć kierunek ruchu i liczyć na szczęśliwy rzut, który w przym przypadku oznacza białe pole kostki. Wtedy to bowiem na planszy nie pojawia się żaden nowy duch. Ta gra może też wiele nauczyć, szczególnie dzieci. Wymaga bowiem współpracy, trzeba umieć oszacować ryzyko, przemyśleć każdy ruch i przewidywać jego konsekwencje.

Gra jest zdecydowanie warta uwagi i idealnie sprawdzi się jako gra rodzinna. Dzięki solidnemu wydaniu długo będzie dostarczać emocji i przeganiać nudę. Oczywiście polecam ;)

Wydawnictwo: FoxGames
Wiek graczy: 6+
Ilość graczy: 2 - 4
Czas rozgrywki: 15 min.
Wymiary pudełka: 200 x 200 mm
Rok wydania: 2017
Cena: 46,99 zł


1 komentarz:

Domowy Klimacik U Madzi pisze...

Gra wydaje się być fajna, chętnie się za nią rozejrzymy :)