środa, 29 marca 2017

"Saga rodu Cantendorfów. Tajemnica zamku" Mirek Krystyna
Krystyna Mirek jest dziś bardzo popularną i cenioną polską pisarką, dlatego chętnie skusiłam się na książkę jej autorstwa. W moim przypadku była to pierwsza przygoda z twórczością tej pisarki ale jak się szybko okazało bardzo udana, przyjemna i zdecydowanie nie ostatnia. Wybór natomiast padł na rynkową nowość, książkę stanowiącą jednocześnie pierwszy tom zapowiadającej się interesująco trylogii Saga rodu Cantendorfów pt. "Tajemnica zamku".

Autorka w swojej historii przybliża czytelnikowi bogatego i przystojnego hrabiego Aleksandra. Mężczyzna pomimo swej pozycji nie jest człowiekiem szczęśliwym ani spełnionym. W ciągu ostatnich lat zmarły cztery jego żony. Wydarzyło się to w dość tajemniczych okolicznościach i o zamku oraz jego właścicielu nieustannie krążą plotki. Ludzie wymyślają bowiem najróżniejsze powody tych tragedii upatrując w nich nawet działanie czarnej magii. W okolicy mieszka bowiem wiedźma, która zna się na najróżniejszych specyfikach i którą wzywa się czasem do chorych. Robią to jednak tylko ludzie w akcie desperacji, na co dzień bowiem wiedźmy unika się jak ognia. Jak by jednak nie było każdy zamożny mieszkaniec okolicznych majątków ukrywa przed Aleksandrem swoje córki. Wszyscy boją się wydać je za niego gdyż lękają się o ich życie. Jest w okolicy jednak jedna nie zamożna co prawda dziewczyna, ale piękna, wyjątkowo odważna i zakochana w hrabim. Czy jednak miłość ubogiej Kate i zamożnego hrabiego ma rację bytu? Czy ludzie żyjący w dwóch odmiennych światach mogą związać się na całe życie i być ze sobą szczęśliwi? To nie będzie łatwe, ale Kate ma coś o czym nie wie nikt. Dziewczyna ma za sobą wiedźmę, która zaoferowała jej pomoc w zdobyciu serca Aleksandra. Jaką jednak cenę zażąda za swoje wsparcie i co będzie musiała poświęcić Kate aby być szczęśliwa?

Lektura do samego końca owiana jest tajemnicą przez co czytelnik czuje się wciągnięty w sekrety zamku Cantendorfów i mroczną tajemnicę jaką skrywają jego mury. Uwielbiam takie klimaty. Poza tym z przyjemnością czytałam o tym jak Kate zakochuje się w Aleksandrze, jak wiele budzi to w niej nowych nieznanych dotąd emocji, jak wiele gotowa jest zrobić aby stanąć u boku swego ukochanego przed ołtarzem i złożyć przysięgę małżeńską. Z dużą ciekawością odkrywałam też kolejne tajemnice zamku zastanawiając się kto jest tak naprawdę tym czarnym charakterem, a kto tylko kapryśnym aczkolwiek mniej groźnym mieszkańcem. Mieszka w nim bowiem wiele różnych osobowości i życie Aleksandra wciąż jest przez nie kontrolowane. Mam tu na myśli chociażby kochankę hrabiego, której co prawda już od dawna nie kocha i właściwie zaczęła go męczyć jej obecność w zamku jednak nie potrafi jasno się wobec niej określić. Słucha potulnie jej grymasów, spełnia prośby i toleruje gdy kobieta próbuje przejmować obowiązki i przywileje należące się pani zamku. Ciekawą osobowością, o której również warto wspomnieć jest gospodyni Hammond, która wychowała Aleksandra od małego zastępując mu matkę, i którą właściwie nawet tak traktował. Ona natomiast wykorzystywała swoją pozycję i stale kontrolowała poczynania hrabiego względem poszukiwań kolejnej kandydatki na żonę.

Powieść Krystyny Mirek owianą tajemnicą, przeplecioną miłością i obowiązkami płynącymi z zasad powszechnie uznawanych za właściwe przeczytałam z wielką przyjemnością i zaciekawieniem. Magia miesza się w niej z realizmem, miłość z tradycją i przeznaczeniem a mroczna tajemnica zamku ma nieustannie wielki wpływ na losy jego obecnych jak i przyszłych mieszkańców. Nie wszystko jest w niej jasne, czytelnik nie dostaje bezpośrednich odpowiedzi na wiele pytań. Ta lektura skłania do myślenia, do użycia wyobraźni choć odpowiedzi często same nasuwają się w miarę czytania. Lekki język i swobodny styl autorki sprawia natomiast, że trudno oderwać się od czytania. Polecam gorąco i już nie mogę doczekać się kolejnych tomów ;)

Wydawnictwo: Edipresse Polska

Oprawa: miękka
Ilość stron: 356
Rok wydania: 2017

Cena: 25,94 zł


Brak komentarzy: