piątek, 24 marca 2017

"Moja rodzina" Grzegorz StrzebońskiZdarzyło wam się usłyszeć od dzieci pytania w stylu: Mamo, kto cię urodził? Dla maluchów bowiem to kto z kim i w jaki sposób jest spokrewniony to temat ogromnie ciekawy aczkolwiek zawiły szczególnie gdy rodzina jest duża. Z pomocą najmłodszym w odkrywaniu relacji rodzinnych przychodzi sześcioletnia Małgosia, bohaterka książki "Moja rodzina. Wiersze dla dzieci".

Publikacja jest zbiorem 40 wierszyków, które pomogą dzieciom zrozumieć stosunki genealogiczne w ich rodzinie, czyli kto jest kim dla kogo ;). Maluchy dowiedzą się z nich chociażby kim jest babcia, dziadek, prababcia, pradziadek, kuzyn, kuzynka, ciocia, wujek, wujenka, stryj, stryjenka, siostrzeniec, siostrzenica, bratanek, bratanica, teść, teściowa, zięć, synowa, szwagier... Jestem pewna, że nie wszystkie te pojęcia są dzieciom znane. Część dlatego, że wyszła już z użytku i zastąpiły ją inne nazwy. Mowa tu np. o wujence czy stryjence, do których dziś mówimy po prostu ciociu. Ponadto dla dziecka mama to po prostu mama i dziwi je gdy ktoś odnosi się do niej w inny sposób. Wytłumaczyć maluchowi natomiast dlaczego tak jest wcale nie łatwo.

Poza takimi wyjaśnieniami terminów rodzinnych na kartach książki znajdziemy też wierszyki pomagające zrozumieć maluchom czym są zaręczyny, rocznice ślubu, urodziny, imieniny, kim są narzeczeni, bliźniaki czy wdowcy. Wszystko natomiast na wesoło i ciekawie. Wierszyki są krótkie, proste i adekwatne dla dzieci już na etapie wieku przedszkolnego. Dodatkowym atutem lektury uprzyjemniającym wędrówkę przez zawiłe relacje rodzinne są kolorowe, i równie wesołe jak tekst, proste ilustracje. 

Zbiorek był dla minie ciekawym odkryciem i bardzo miło mnie zaskoczył. Dzieci chętnie wysłuchały wszystkich wierszyków. Niektóre czytaliśmy po kilka razy. Było przy tym dużo śmiechu ale i pytań bo maluchy koniecznie chciały odnieść ich treść do naszej rodziny. W ruch poszedł również stary rodzinny album ze zdjęciami. Przygoda z taką lekturą była więc dla nas naprawdę niezwykła i w sumie nadal trwa ;) Gorąco polecam wam tę książeczkę.
Wydawnictwo: Greg
Oprawa: twarda
Format: 175 x 250 mm
Liczba stron: 64
Rok wydania: 2017

Cena: 7,98 zł
Brak komentarzy: