czwartek, 2 marca 2017

"Hilda Kałużanka i inne historyjki" Beatrix Potter
Biblioteczka moich dzieci powiększyła się ostatnio o kilka naprawdę wyjątkowych tytułów. Jedną z takich perełek jest książka pt. "Hilda Kałużanka i inne historyjki". Jej autorką jest Beatrix Potter (1866 - 1943) angielska ilustratorka oraz autorka opowiastek i wierszyków dla dzieci. Pierwszą wydaną przez artystkę książką była powiastka Piotruś Królik, która zawierała również jej własne ilustracje. Oprócz niej pisarka opublikowała jeszcze 22 inne historyjki, których bohaterami były zwierzaki, z którymi Beatrix Potter była bardzo związana i których w swoim życiu posiadała bardzo wiele.

Prezentowany zbiór zawiera 5 popularniejszych opowiastek pisarki. Wśród nich jest oczywiście tytułowa Hilda Kałużanka ale również Beniamin Kicuś, Krawiec z Gloucester, Straszliwie zły Królik i Kocurek Tomasz. Historyjki są niedługie i czyta się je z największą przyjemnością. W sumie każda z nich podbiła nasze serca i każda warta jest uwagi ale wszystkich opisywać nie będę. Postaram się natomiast opowiedzieć o tytułowej opowiastce - Hildzie Kałużance. Otóż autorka za bohaterkę swej historii obrała kaczkę, która mieszkała na farmie pisarki i była przez nią bardzo lubiana. Hilda to przesympatyczna postać niestety jednak naiwna i odrobinę zarozumiała. Kaczka ta ogromnie marzyła o tym aby wysiedzieć zniesione przez siebie jajka jednak jakoś nigdy nikt jej na to nie pozwalał. Postanowiła więc uwić gniazdo gdzieś poza gospodarstwem i tam je wysiedzieć. Niestety zupełnie przypadkiem trafiła na podstępnego lisa, któremu zaufała bez zastanowienia. Jak się szybko okazało lis miał względem niej okrutny plan ale dzięki przyjaciołom z farmy kaczuszka wyszła cało z niebezpieczeństwa i dostała nauczkę na całe życie...  Oczywiście zarówno ta jak i pozostałe bajki zawarte w zbiorku, dobrze się kończą a przy okazji uczą maluchy aby zawsze słuchać rodziców, szanować innych, być życzliwym, przyjacielskim i ostrożnym w zawieraniu nowych znajomości.

Książka opatrzona jest rewelacyjnymi ilustracjami, które goszczą na każdej stronie i są oczywiście oryginalnymi ilustracjami stworzonymi przez samą Beatrix Potter. Przyznam, że te wyjątkowe obrazy są niesamowite i na pewno pozostaną na długo w mojej pamięci. Każdą z opowiastek poprzedza również komentarz, dzięki czemu poznajemy genezę bajki, okoliczności jej powstania i uroczych bohaterów. To sprawia, że każda historia staje nam się bliższa, jest to co prawda rzadkością ale też prawdziwą gratką dla czytelników.

Ogólnie wydanie zachwyca pod każdym względem. Jest przy tym solidne, szyte, mimo iż w miękkiej oprawie przetrwa długie lata. Dzięki estetycznej szacie graficznej, nietuzinkowym ilustracjom i wyjątkowym tekstom autorki nadrukowanym dużą wyraźną czcionką na grubym papierze przygodę z tą lekturą uważam za bardzo udaną i z pewnością jeszcze wiele razy do niej powrócimy. Gorąco polecam i jestem pewna, że taki zbiorek będzie bardzo trafionym prezentem dla każdego malucha.

Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: broszurowa
Format: 210 x 280 mm
Liczba stron: 96
Rok wydania: 2016
Cena: 12,99 zł
* Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.
Brak komentarzy: