czwartek, 30 marca 2017

"Disney. Wielka księga. Wspaniały świat Walta Disneya" Jim Fanning

Obecnie każdy zna popularne na całym świecie studio Disneya i jego fantastyczne produkcje. Od wielu lat przyciągają one przed telewizory i ekrany kin rzesze dzieci i dorosłych. Przykuwają wzrok, rozbudzają wyobraźnię a ich mistrzowska oprawa nie ma sobie równych. Niedawno nasza biblioteczka wzbogaciła się o obszerną publikację stworzoną właśnie z myślą o fanach Disneya, którzy marzą o tym aby podejrzeć proces tworzenia tychże animacji od kuchni, a wszystko dzięki wydawnictwu Egmont i jego najnowszej książce pt. "Disney. Wielka księga. Wspaniały świat Disneya".

Tę fantastycznie prezentującą się książkę wypatrzyłam już dawno przeglądając książkowe zapowiedzi oraz nowości i już wtedy byłam pewna, że jest to coś właśnie dla mnie. W tej książce nie znajdziemy historyjek o przygodach ulubionych bohaterów jednak znajdziemy niemniej ciekawą opowieść o powstaniu wszystkich disneyowskich animacji, dowiemy się jak ewoluował świat Disneya na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, jak tworzone są postaci, kto pracuje nad ich wizerunkiem, jak rysunki przeistaczają się w fantastyczne filmy, które tak kochają najmłodsi...

Na kartach książki znajdziemy mnóstwo informacji począwszy od lat 20 kiedy to Walt Disney otworzył swoje studio filmowe. Autor opowiedział czytelnikowi o wyprodukowanych przez nie filmach animowanych ale też tych aktorskich oraz zbiorach pięknych gadżetów inspirowanych twórczością Disneya. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich poruszanych tutaj przez autora tematów ale na pewno znajdą tu dla siebie coś miłośnicy takich produkcji jak Myszka Miki, królewny Disneya, Pinokio, słonik Dumbo, jelonek Bambi, Piraci z Karaibów czy wróżki... W tych historiach zawarte jest przecież właściwie wszystko. Poruszają różnorodne tematy i wartości takie jak miłość, przyjaźń, nadzieja, marzenia ale i te trudne jak śmierć, tęsknota czy niewola. Są więc bardzo wartościowe, pełne uniwersalnych zasad moralnych i prawideł, którymi kierować się powinien każdy z nas. Co równie ważne są bardzo proste i przystępne, dlatego trafiają także do serc tych najmłodszych kilkuletnich dzieci i otwierają przed nimi drzwi do wspaniałego świata wyobraźni.

Poza takimi opisami pojedynczych postaci/ekranizacji autor wzbogacił karty książki o wiadomości o ich twórcach, dźwiękowcach, okolicznościach powstania i całej ekipie pracującej nad wizerunkiem marki. Dzięki czemu poznajemy naprawdę wiele zupełnie nieznanych faktów i ciekawostek wprost bezcennych dla fanów Disneya.

Ta obszerna publikacja, można by rzec encyklopedia świata Disneya, to jednak nie tylko tekst, nie tylko informacje. Jest w niej także masa ilustracji, rysunków i fotografii, które powstawały na potrzeby studia. Takie podpatrywanie artystów przy pracy, kiedy na naszych oczach z prostego szkicu powstaje fantastyczny obraz to na pewno ciekawe doświadczenie. Warte uwagi jest też samo wydanie książki. Oprawa jest solidna, połyskuje i przyciąga wzrok.

Jestem przekonana, że taka  fantastyczna lektura będzie udanym pomysłem na prezent dla każdego sympatyka disneyowskich ekranizacji. Piękne adaptacje Disneya zasłynęły już przecież na całym świecie. Naprawdę warto zajrzeć do tej książki i zatracić się w świecie stworzonym przez samego mistrza. Gorąco polecam ;)

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: twarda
Format: 225 x 282 mm
Liczba stron: 200
Rok wydania: 2017

Cena: 53,89 zł


Brak komentarzy: