środa, 15 lutego 2017

"Wakacje nad morzem. Historia miłosna Jane Austen" Carolyn V. Murray


Już jako nastolatka zaczytywałam się w powieściach angielskiej pisarki Jane Austen. Uwielbiałam sposób w jaki opowiadała swoje historie choć niestety nie napisała ich zbyt wiele. Gdy więc trafiłam przypadkiem na debiutancką powieść Carolyn V. Murray pt.  "Wakacje nad morzem. Historia miłosna Jane Austen" wiedziałam, że koniecznie muszę ją przeczytać. Autorka publikacji uważa się za wielką miłośniczkę twórczości Jane Austin liczyłam więc na liczne ciekawostki z życia pisarki i w sumie na kartach książki znalazłam ich całkiem sporo.

Autorka pisząc książkę bazowała w dużej mierze na biografii Jane Austen, która nigdy nie wyszła za mąż. Przeżyła natomiast, jak opowiadała później jej siostra Cassie, wielką miłość. Niestety nie wiadomo dlaczego owe uczucie trwało krótko i co właściwie stanęło zakochanym na drodze do małżeństwa. Właśnie na to pytanie autorka próbowała znaleźć odpowiedź. Czy jej się to udało? Otóż historia jaką opowiada nam jest lekka, wciągająca, czasem zabawna i na co gorąco liczyłam przeplatana autentycznymi wydarzeniami z życia Jane. Czytelnik ma okazję bliżej przyjrzeć się sytuacji Jane Austen wychowanej w dość ubogiej rodzinie. Z tego między innymi powodu tak trudno było młodej kobiecie znaleźć męża. Pierwsza wielka miłość, Tom, pojawiła się w jej życiu dość nagle i niestety równie szybko zniknęła. Jane ogromnie to przeżyła obiecując sobie, że już nigdy więcej się nie zakocha. Mimo iż pojawiali się kandydaci do jej serca ta była zupełnie obojętna na ich oferty. Nie byli to bowiem mężczyźni w towarzystwie których serce zaczyna choć odrobinę szybciej bić. Po latach sytuacja ta miała się zmienić. Na drodze Jane stanął porucznik Marynarki Królewskiej Frederic Barnes, który początkowo ogromnie ją drażnił. Ta znajomość przerodziła się jednak w coś więcej, w coś czego Jane nie planowała i co zburzyło jej jak dotąd poukładane i odrobinę nudne życie...

Lektura mimo iż ogromnie mnie wciągnęła wydała mi się odrobinę zbyt krótka. Bardzo chętnie zagłębiłabym się w szczegóły życia Jane, których niestety tu zabrakło. Mimo to z przyjemnością czytałam każdą kolejną stronę. Nie raz się uśmiechnęłam co jest po części zasługą samej autorki ale i po części bohaterki książki. Jak się bowiem okazuje Jane była osóbką jak na czasy w których przyszło jej żyć (1775 - 1817) dość swobodną i zabawną. Nie można jej było przy tym odmówić inteligencji i błyskotliwości. Przeżyła jednak również wiele smutnych momentów a jej plany matrymonialne okazały się być nierealne do zrealizowania choć w życiu Jane pojawiło się kilku wartych uwagi adoratorów. Związki te autorka opisuje bardzo ogólnikowo i pobieżnie. W sumie nie trwały zbyt długo ale akurat to jest zbieg pewnych wydarzeń na które sama Jane nie mogła mieć większego wpływu. Dylematy z jakimi przyszło się jej zmierzyć okazały się przełomowymi w jej życiu i miały wielki wpływ na jej późniejszą twórczość sprowadzając ją w dość nieprzyjemny sposób na ziemię.

Fajnym dodatkiem do opowieści snutej przez autorkę były dla mnie fragmenty tworzonych przez panią Austin powieści, które w miarę jej życiowych doświadczeń zmieniały się dojrzewając wraz z nią. Urzekła mnie też okładka publikacji. I choć nie powinno oceniać się książki po okładce, ta naprawdę kusi. Ogólnie więc lektura warta jest polecenia a pomysł autorki aby opowiedzieć o miłości Jane Austin uważam za udany. Ta lekka i niezobowiązująca powieść owiana do samego końca tajemnicą, z lekką nutką melancholii odpręża i na pewno warto poświęcić jej wolną chwilę.


Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 256
Cena: 19,44 zł
Do kupienia: Platon24


* Za egzemplarz książki dziękuję księgarni Platon24


Brak komentarzy: