czwartek, 23 lutego 2017

"Pelargonie na balkony, tarasy, do ogrodu" Elżbieta Kozłowska


Pelargonie to wyjątkowo piękne rośliny kwitnące, dostępne w najróżniejszych barwach i pokrojach. Idealnie sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach jak i na balkonach, tarasach a także ogrodach. Nie przetrwają jednak mrozu więc w okresie zimy wymagają przeniesienia do cieplejszych miejsc i ochrony. Rośliny te są jednak tak wdzięczne a przy tym tak popularne w Polsce, że warto dowiedzieć się więcej o ich uprawie i pielęgnacji tak aby goszcząc w naszym otoczeniu cieszyły oko w sezonie żywymi kolorami i bujnymi baldachami kwiatów. W tym temacie z pewnością mniej doświadczonym sympatykom pelargonii pomóc może autorka książki pt. "Pelargonie na balkony, tarasy, do ogrodu" Elżbieta Kozłowska.

Lektura nie jest obszerna ale stanowi coś w rodzaju kompendium wiedzy, którą powinniśmy posiadać planując uprawę pelargonii. Nie mam tu na myśli przypadkowego zakupu takowej roślinki i ograniczeniu naszej dbałości o nią do samego podlewania. Chodzi raczej o osoby, które kochają te jakże piękne kwiaty i szukają sposobów aby ich rośliny, które kwitną przecież od maja aż do pierwszych przymrozków wyglądały zdrowo i okazale. Autorka na wstępie przybliża czytelnikowi historię pelargonii opowiadając o tym skąd tak właściwie wzięły się w Polsce. Dalej omawia jej różnorodne rodzaje. Pokazuje też jak pozyskiwać sadzonki, podlewać, dokarmiać. Podpowiada jak je komponować ze sobą, są wszak tak różnorodne odmiany pelargonii i właściwie niekończące się możliwości tworzenia z nich kompozycji na kwietnikach czy w pojemnikach. Informuje też o tym jak postępować z roślinami gdy kończy się okres ich kwitnienia, nadchodzi zima a także między innymi jak radzić sobie z ich chorobami.

Dla mnie jako sympatyka wszelakich roślin ozdobnych informacje jakie znalazłam w tej książce są na pewno cenne, pouczające i jest ich dużo. Autorka opowiedziała o wielu ciekawych odmianach pelargonii, zwraca właściwie naszą uwagę, że jest ich bardo wiele i każdy wśród nich znaleźć może tę idealną, w ulubionym kolorze czy o preferowanym pokroju.  Lektura stworzona jest przede wszystkim z myślą o mniej doświadczonych pasjonatach pelargonii, którzy podobnie jak ja kochają te piękne kwiaty i cieszy ich obecnością tychże roślin w ogrodzie a wiedzę na jakiej bazują czerpnią z własnych obserwacji i doświadczeń.

Jeżeli więc szukacie interesującej publikacji, która ma pomóc wam w stworzeniu wokół domu małej  dającej wytchnienie i sprawiającej przyjemność oazy, w której królować będą pelargonie, a nie wiecie jak rozpocząć przygodę z tymi właśnie kwiatami myślę, że ta książka jest właśnie dla was. Sprawdzi się też gdy zaplanujecie wzbogacić swój ogród o nowe, pojedyncze gatunki ale i wówczas gdy po prostu lubicie poszerzać swoją wiedzę w tym temacie. Ja zaczerpnęłam z tej książki kilka cennych dla mnie wiadomości i myślę, że mogę zdecydowanie ją wszystkim polecić.Wydawnictwo: RM
Oprawa: miękka
Format: 165 x 210 mm
Liczba stron: 64
Rok wydania: 2017
Cena: 11,99 złBrak komentarzy: