wtorek, 28 lutego 2017

"Pan Samochodzik i Fantomas" Zbigniew NienackiPerypetie Pana Samochodzika zdecydowanie przypadły do gustu zarówno mnie jak i mojej córce, dlatego chętnie wspólnie zasiadłyśmy do kolejnych lektur obrazujących jego detektywistyczne przygody. Tym razem, licząc oczywiście na dużą dawkę emocji oraz skomplikowanych zagadek, które razem z panem Tomaszem staramy się w trakcie czytania rozwikłać, nasz wybór padł na tajemniczo brzmiący tytuł "Pan Samochodzik i Fantomas". Książka została wydana w cyklu o nazwie Klub Łowców Przygód i jest to siódmy tom z serii przygód Pana Samochodzika. Pierwszy raz powieść ta została wydana natomiast w 1973 roku.

Tym razem tytułowy bohater, historyk sztuki z wykształcenia i detektyw z zamiłowania, zabiera czytelnika do Francji, a dokładniej nad Loarę, gdzie zaprosiła go Karen Petersen, bohaterka znana czytelnikom z wcześniej części. Grasuje tam bowiem tajemniczy złodziej dzieł sztuki o pseudonimie Fantomas. Pan Tomasz trafia do Zamku Sześciu Dam znanego jako zamek w Chenonceaux, gdzie zapowiedział on kolejną kradzież. Taktyka złodzieja jest zawsze taka sama i niezwykle przy tym zagadkowa. Najpierw złoczyńca wysyła list z żądaniem okupu a gdy ten nie zostaje wypłacony kradnie cenny obraz podmieniając go na falsyfikat i nikt nie jest w stanie odgadnąć jak robi to z tak dobrze strzeżonych galerii dzieł sztuki. Wraz z panem Tomaszem nad sprawą pracuje ceniony w świecie detektyw Gaspard Pigeon a nasz ulubieniec tradycyjnie może liczyć także na pomoc życzliwych mu i bardzo oryginalnych osobowościowo bohaterów.

Akcja powieści jest dynamiczna. Właściwie już od samego początku dużo się dzieje, choć całą tę dynamikę przerywają regularnie dłuższe wywody historyczne i relacje przybliżające okoliczne atrakcje turystyczne snute prez autora. Zważając bowiem na fakt iż śledztwo toczy się nad Loarą, we Francji, czytelnik ma okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy odnośnie historii tego regionu. W sumie autor sympatyków serii zdążył już przyzwyczaić to tego, że umiejętnie wplata tego typu wiadomości w tekst, co wychodzi mu swoją drogą całkiem nieźle. Perypetie głównego bohatera są natomiast wciągające, czasem niebezpieczne innym razem zabawne, na pewno o nudzie nie może być mowy.

Zagadka Fantomasa rozpala w czytelniku wyobraźnię, zachęcając do podjęcia prób rozwikłania tajemnicy wraz z sympatycznym detektywem panem Tomaszem. Pan Samochodzik jest przy okazji narratorem powieści co z kolei wydaje się jeszcze bardziej zachęcać do tych prób.

Publikacja wydana jest solidnie i estetycznie więc czas przy lekturze mija naprawdę przyjemnie. Całą historią na pewno się nie zawiodłam i zdecydowanie warto było poświęcić czas tej powieści. Jeśli więc lubicie Pana Samochodzika lub jeżeli jeszcze go nie znacie a sympatyzujecie w powieściach detektywistycznych gorąco polecam Wam tę właśnie książkę ;)


Zbigniew Nienacki - to kryjący się pod pseudonimem polski pisarz i dziennikarz Zbigniew Tomasz Nowicki (1929 - 1994). Największą sławę przyniosła mu seria powieści napisana dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika-detektywa.

Wydawnictwo: Literatura
Seria: Klub Łowców Przygód
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 296
Oprawa: twarda
Cena: 24,90 złBrak komentarzy: