sobota, 25 lutego 2017

"Kraina lodu. Światła Północy"

Film animowany pt. "Kraina lodu" miał swoją premierę już kilka lat temu, w 2013 roku, ale dzieci wciąż bardzo chętnie do niego wracają. Dużą popularnością cieszą się też najróżniejsze gadżety z filmu, których na rynku jest bardzo wiele. Ostatnio pojawiają się nawet książki, w których znaleźć można nowe przygody ulubionych filmowych bohaterów. A, że moje dziewczynki zdecydowanie zaliczają się do wielkich fanek tejże animacji byłam więc pewna, że ucieszą je kolejne rynkowe nowości czyli książki, które stanowią komplet, choć sprzedawane są oddzielnie pt. "Kraina Lodu. Światła Północy. Podróż do świateł północy" oraz "Kraina Lodu. Światła Północy. Dziennik wyprawy". Co znajdziemy więc otwierając każdą z tych publikacji? 


Pierwszy z tytułów to fantastyczna powieść, która przybliża czytelnikom zupełnie nieznaną przygodę Anny, Elsy, Kristoffa, Olafa i Svena, do których w dalszej części lektury dołącza również mały troll Skałek. Otóż wszystko zaczyna się od tego, że Kristoff szykuje dla swoich przyjaciół niespodziankę. Chce zabrać siostry, bałwanka i renifera na kryształową ceremonię do Doliny Trolli. Tam każdego roku wódz trolli Bazaltar nagradza kamieniami za osiągnięcia małe trolle. Wszystko to odbywa się w niezwykłej scenerii, której towarzyszy blask zorzy polarnej. Na miejscu okazuje się jednak, że wódz trolli zniknął i aby ceremonia w ogóle mogła się odbyć trzeba go odnaleźć. Bardzo zależy na tym młodemu trollowi Skałkowi bo ogromnie liczył na swój pierwszy kamień. Przyjaciele postanawiają mu pomóc i wyruszają na poszukiwania Bazaltara. To jednak nie koniec problemów. Pogoda jest kapryśna i na niebie kłębią się chmury, które uniemożliwiają pojawienie się zorzy polarnej. Cała ceremonia stoi pod znakiem zapytania...

Myślę, że taka publikacja ucieszy wszystkich małych sympatyków Frozen, cudownej zimowej opowieści, której chyba nie sposób nie lubić. Oferuje czytelnikom fantastyczną, nową historię, która naprawdę wciąga i którą czyta się z wielką przyjemnością. Całość czyta się właściwie ekspresem, tekst jest spójny, ciekawy i wciągający a czcionka duża i wyraźna. Lektura rozbudza w małym czytelniku wyobraźnię, przenosi do Arendelle, miejsca niezwykle magicznego, tajemniczego i pięknego. Na kartach lektury zawarte jest właściwie wszystko, są emocje, humor, odrobina strachu, ciekawi bohaterowie i ich fantastyczne przygody, które zawsze dobrze się kończą. Trochę brakuje ilustracji ale ze względu na fantastyczną treść myślę, że dzieci ten brak są w stanie wybaczyć ;)

                                                              ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~

,,Kraina Lodu. Światła Północy. Dziennik wyprawy" to lektura, która nawiązuje do powyższej powieści i właśnie tutaj najmłodsi znajdą te upragnione ilustracje, których może zabrakło im w powieści. Dziennik ten napisany jest przez Elsę, Annę i Kristoffa i stanowi coś w rodzaju pamiętnika podróży. Myślę, że najlepiej sięgnąć po tę pozycję wówczas gdy przeczytamy już powieść. Publikacja obrazuje całą wyprawę a bohaterowie dużo miejsca poświęcają w niej również na rewelacyjne opowieści o zorzy polarnej.

Jest to pamiętnik co zresztą widać już na pierwszy rzut oka. Pismo bohaterów wygląda jakby było odręczne i to może być małym problemem dla młodszych dzieci aby niektóre notatki odczytać. Czcionka często się zmienia, raz jest duża i wyraźna innym razem mała i mniej czytelna. Tekstu jest właściwie sporo, pół na pół z rysunkami. Są one świetnym dodatkiem do dziennika. Nie są to jednak typowe ilustracje a tylko różnorodne szkice bohaterów. Czasem są w kolorze i imponują precyzją innym razem są czarno-białe i bardzo zabawne, i przypominają raczej obrazki namalowane przez dzieci.

Publikacja fantastycznie uzupełnia się z powieścią. Moje dziewczynki chętnie wysłuchały wspomnień swoich ulubieńców i na pewno do książki jeszcze wrócimy. Zdecydowanie warto  przenieść się do Arendelle sięgając po oba te tytuły aby przeżyć nową magiczną przygodę Anny, Elsy i Kristoffa i po raz kolejny towarzyszyć ulubionym bohaterom w ich nowych perypetiach. Te publikacje są świetnym ku temu pretekstem. Polecam je wszystkim gorąco ;)


Autor: Suzanne Francis
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2017
Format: 140 x 208 mm
Liczba stron: 160
Cena: 26,99 zł

Autor: J. Julius, B. Matheson
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2017
Format: 140 x 208 mm
Liczba stron: 160
Cena: 26,99 zł

Brak komentarzy: