piątek, 24 lutego 2017

"Klasyka bajek" - seria książeczek kartonowych

Książeczki kartonowe to najczęściej pierwsze książeczki, po które sięgają najmłodsze dzieci. Czasami takie książeczki są zupełnie pozbawione tekstu, czasem jednak można znaleźć na ich kartach naprawdę piękne bajki. I właśnie takie bajki odkryłam sięgając po dwa z sześciu dostępnych w serii Klasyka bajek tytułów. A skoro klasyka to nie trudno domyślić się, że mamy do czynienia z bajkami popularnymi i lubianymi przez najmłodszych. W mojej kolekcji znalazły się tytuły takie jak "Czerwony Kapturek" oraz "Mała Syrenka".

Sięgając po te urocze kartonówki dzieci poznają np. Czerwonego Kapturka, historię opracowaną na podstawie baśni Braci Grimm. Maluchy wysłuchają opowieści o małej dziewczynce w czerwonej pelerynce, która zamierzała odwiedzić chorą babcię ale niestety wilk planował pokrzyżować jej tę wizytę.

Mała Syrenka to natomiast opowieść stworzona przez Hansa Christiana Andersena. Na jej podstawie przygotowano natomiast wersję dla młodszych dzieci o syrence posiadającej piękny głos i mieszkającej gdzieś w morskiej otchłani. Pewnego razu syrenka dostrzega tonący statek i ratuje z topieli księcia, w którym od razu się zakochuje.

Wersje bajek może nie są najdłuższe, ale zawierają każdą z najważniejszych scen i oczywiście dobrze się kończą. W obu tych publikacjach maluchy znajdą bajecznie kolorowe a jednocześnie nieskomplikowane ilustracje oddające w zupełności ich treść. Tej natomiast, co prawda nie ma zbyt wiele, aczkolwiek dla najmłodszych jest to powiedziałabym ilość w zupełności wystarczająca.

Prezentowane książeczki szczególnie zainteresowały moją najmłodszą córkę. Na szczęście są wytrzymałe na różne dziecięce zabawy typu gryzienie czy rwanie więc posłużą pewnie na długo. Mają zaokrąglone rogi więc są też bezpieczne dla maluchów co jak dla mnie jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

Myślę więc, że obie te książeczki są godne polecenia i warto oswajać z nimi dzieci już od najmłodszych lat. Bajki rozwijają nie tylko wyobraźnię ale uczą również właściwych norm postępowania, zasad moralnych i etycznych. A, że napisane są prostym i zrozumiałym językiem nie trudno wychwycić w nich te właśnie nauki. Takie publikacje z powodzeniem sprawdzą się zarówno u maluchów dopiero rozpoczynających przygodę z literaturą jak i tych nieco starszych. Mogą posłużyć bowiem jako pierwsze czytanki, jako bajki czytane do poduszki i jestem pewna, że za każdym razem dzieci wysłuchają ich z wielką uwagą.
Polecam ;)* W serii również: Roszpunka, Pinokio, Królowa Śniegu, Jaś i Małgosia
 

Mała Syrenka
Czerwony Kapturek

Wydawnictwo: Wilga

Oprawa: książki całokartonowe
Liczba stron: 8
Rok wydania: 2017
Format: 148 x 158 mm

Cena: 4,74 zł / 1 szt.Brak komentarzy: