czwartek, 2 lutego 2017

"Atlas ptaków. Poradnik obserwatora" Karin i Frank Hecker

Każdy, kto obserwując ptaki próbował je identyfikować doskonale wie, że nie jest to rzecz prosta. Nie trudno bowiem pomylić podobne do siebie gatunki. Zaopatrzyłam niedawno naszą biblioteczkę w niewielką i poręczną zarazem książkę pt. "Atlas ptaków. Poradnik obserwatora", a już na wiosnę planujemy z dziećmi wycieczki w teren aby po zapoznaniu się z wiedzą teoretyczną pobawić się w ornitologa. Póki co zadowalamy się podglądaniem ptaków odwiedzających nasz karmnik i dbamy o to aby zawsze znalazły w nim coś do jedzenia ;)

Jest to bogato ilustrowana książka skierowana do miłośników ptaków – amatorów w dziedzinie ornitologii. Znajdziemy w niej ponad 200 fotografii ptaków, a także wiele ciekawych i praktycznych wskazówek na ich temat. Atlas podzielony jest na kilka rozdziałów odpowiadających poszczególnym ptasim siedliskom: Lasy; Łąki, pola, polne zagajniki; Zbiorniki wodne; Obszary nadmorskie; Góry; Obok nas. Taki przewodnik idealnie sprawdzi się więc zarówno w mieście, lesie, górach czy nad morzem, czyli wszędzie tam gdzie można spotkać żyjące na wolności ptaki. Charakteryzuje natomiast gatunki zamieszkujące Środkową Europę.

Publikacja ma ciekawy układ. Otwierając dowolną rozkładówkę na jednej stronie mamy opis ptaków, a na drugiej ich duże i wyraźne zdjęcia. Każdy ptak opisany jest w takim samym schemacie. Otóż podano tu polską nazwę danego gatunku a także jego nazwę łacińską. Dalej opisano cechy szczegółowe pomocne przede wszystkim w identyfikacji, sposób życia czyli gdzie dokładnie możemy go zobaczyć, czym się żywi, jakie są jego rozmiary, a także inne ciekawostki na jego temat, a co szczególnie ważne, czy występuje również w Polsce oraz w których miesiącach najlepiej rozpocząć obserwację. Przewodnik krok po kroku przeprowadzi nas przez niełatwą lekcję identyfikacji poszczególnych gatunków. Autorzy przystępnie scharakteryzowali w nim bowiem ogromną liczbę ptaków wskazując każdorazowo na miejsca występowania i siedliska.

Książka jest skarbnicą wiedzy, którą z pewnością wykorzystam i do której regularnie będę też powracać. Atlas napisany jest zrozumiałym językiem a indeks na jego końcu znacznie ułatwia odnalezienie w nim interesującego nas gatunku. Przepiękne zdjęcia niewątpliwie uprzyjemniają czytanie i pomagają rozróżnić gatunki oraz utrwalić charakterystyczne cechy każdego ptaka. Lektura jest mała więc bez problemu możemy zabrać ją na wycieczkę i na pewno nie będzie dla nas ciężarem. Jej posiadanie może natomiast sprawić, że zwykły spacer przerodzi się w fascynującą przygodę.

Polecam tę lekturę wszystkim, którzy lubią ptasie towarzystwo i obcowanie z naturą sprawia im po prostu przyjemność ;)Wydawnictwo: RM
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Format: 130 x 190 mm
Liczba stron: 192
Cena: 24,90 złBrak komentarzy: