środa, 18 stycznia 2017

"Zaopiekuj się mną. Na ratunek śnieżnym panterom" Holly Webb

Czy Wasze dzieci lubią opowieści o zwierzętach? W naszym domu po prostu nie może ich zabraknąć. O perypetiach porzuconych psiaków i kociaków czytaliśmy już tyle razy, że chyba nie sposób zliczyć. Ale, że na rynku pojawiają się wciąż kolejne interesujące nowości, nie możemy się im po prostu oprzeć. Zdecydowanie ulubioną serią moich córek w tym temacie jest cykl Zaopiekuj się mną autorstwa brytyjskiej pisarki Holly Webb. Cały cykl liczy już ponad dwadzieścia tytułów i poświęcony jest przeważnie opowieściom o przygodach naszych domowych pupilów. Bohaterami najnowszej powieści pisarki nie są jednak psy i koty jak to miało miejsce dotychczas. Tym razem przyjrzymy się bowiem śnieżnym panterom...

"Na ratunek śnieżnym panterom" to książka, której główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Iza. Niedawno rodzina Izy przeprowadziła się do nowego domu. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia a Iza ogromnie tęskni za koleżankami. Rodzice postanawiają wybrać się na wycieczkę do okolicznego zoo. Tam Iza dostrzega panterę śnieżną i z uwagą czyta informacje o tym niezwykłym zwierzaku na tablicy obok wybiegu. Ze smutkiem odkrywa, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem. W sklepiku natrafia na ręcznie wykonaną dekorację choinkową przedstawiającą śnieżną panterę, przy której zauważa metkę i dowiaduje się, że ozdoba ta wykonana została ręcznie przez mongolską rodzinę. Przez cały dzień rozmyśla o panterach śnieżnych i o tym czy można im w jakiś sposób pomóc a w nocy gdy zasypia śni jej się niezwykły sen. Otóż przenosi się w nim do Mongolii, do rodziny, którą widziała na metce. Tam jak się okazuje widzi ją tylko mała dziewczynka Osval, która jest smutna gdyż ludzie z jej wioski chcą zabić śnieżną panterę. Dziewczynki wspólnymi siłami robią co mogą aby uratować małe śnieżne pantery i ich mamę przed śmiercią. Czy uda im się tego dokonać w tym zimnym, górskim i nieprzyjaznym dla ludzi miejscu?

Sięgając po lekturę dzieci nie tylko przeczytają ciekawą opowieść o niezwykłej przygodzie Izy ale również poznają wiele ciekawostek związanych z życiem śnieżnej pantery, która objęta jest ścisłą ochroną. Informacje te wplecione są natomiast sprytnie w tekst, nie zanudzą więc dzieci ale urozmaicą go dodatkowo przybliżając najmłodszym trudną sytuację tych pięknych zwierząt.

Jeżeli chodzi o przygodę Izy to zdecydowanie czytało się ją bardzo przyjemnie, jest wciągająca i pouczająca. Fabuła jest naprawdę ciekawa, trochę fantazyjna gdyż większa część akcji rozgrywa się we śnie, ale jest on tak realny, że właściwie w miarę czytania zupełnie się tego nie zauważa. Poznamy tu różnorodnych bohaterów ale przede wszystkim dowiemy się o trudnym życiu panter śnieżnych, możliwości wyginięcia gatunku i to niestety z winy człowieka, który zabija je między innymi dla pozyskania ich pięknego centkowanego futra.

Dzieci zapewne ucieszy fakt iż lektura opatrzona jest czarno - białymi naszkicowanymi ilustracjami, które goszczą co jakiś czas na jej kartach. Co równie ważne czytanie ułatwia też dużych rozmiarów czcionka, która z pewnością zachęci dzieci do samodzielnego sięgnięcia po książkę.

Myślę, że lekturę mogę polecić wszystkim maluchom, które lubią czytać o przygodach zwierząt nie koniecznie tych udomowionych jak koty i psy. Nauczy ich ona, że zwierzak to nie rzecz ale żywa istota odczuwająca strach czy głód tak samo jak człowiek. Z pewnością historia śnieżnych panter warta jest uwagi i poświęcenia jej wolnej chwili, których ze względu na długie zimowe wieczory żadnemu maluchowi nie powinno zabraknąć ;)Wydawnictwo: Zielona Sowa
Seria: Zaopiekuj się mną
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 192
Format: 130 x 200 mm
Oprawa: miękka

Cena: 12,37 zł
Brak komentarzy: