czwartek, 12 stycznia 2017

"Tornado Ellie" - gra planszowa

Wieczory póki co są długie i chłodne. Po zimowych szaleństwach idealnym pomysłem jest więc spędzenie ich w ciepłym i przytulnym miejscu w gronie rodzinnym. Aby jednak ten czas również był dla nas atrakcyjny proponuję najnowszą grę zręcznościową pt. "Tornado Ellie", w której to tytułowe tornado sieje zniszczenia i pustoszy okolicę...

W dużym kartonowym pudełku znajduje się:
90 kart (76 to karty zwierząt a 14 karty specjalne: błysk pioruna i chmura)
1 plansza szlaku tornada
1 podstawka tornada
4 kartonowe stojaki, na których po złożeniu opiera się plansza
1 duży, czarny, drewniany walec (oko cyklonu)
1 mały, czarny, drewniany walec szlaku tornada
36 drewnianych figurek (12 czerwonych domków, 12 białych krów, 12 zielonych drzew)
instrukcja gry

Elementów gry jest jak widać sporo. Aby rozpocząć rozgrywkę trzeba więc najpierw przygotować planszę z tornadem i rozdać wszystkim graczom po cztery karty, krowy, drzewa i domki. Pozostałe karty układamy obok planszy w stos i z nich będziemy dobierać karty w trakcie gry. Zadaniem graczy jest utrzymanie jak największego gospodarstwa, bo za to co komu pozostało na końcu gry gracze otrzymają punkty. Gracz, który rozpoczyna grę kładzie dowolną kartę na samym dole tornada i obraca tornado zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara aż do momentu gdy będzie ono swym lejem skierowane na kolejnego gracza. Ten musi położyć kartę taką, na której widnieją takie same gatunki zwierząt jak na karcie, która już leży na tornadzie. Może też położyć inną kartę z tym, że na jego karcie musi znajdować się więcej zwierząt niż na karcie leżącej na wierzchu tornada. Gracze dysponują też kartami specjalnymi: kartą z chmurką, której wyłożenie zmienia kierunek obracania się tornada oraz kartę z błyskawicą wówczas tornado obraca przeciwnik czyli następny w kolejności gracz. Gdy natomiast zagramy kartą, na której widnieje tylko jedno zwierzę wówczas kolejny gracz po wyłożeniu swojej karty dobiera ze stosu jedną kartę. Gdy zwierzę widniejące na niej nie pasuje do zagranej wcześniej karty wtedy ten gracz ponosi szkody huraganowe. Cała gra kończy się kiedy wyczerpie się stos kart do dobierania lub gdy któryś z graczy nie może pokryć szkód huraganowych.

Gra jest idealna do zagrania w gronie rodzinnym. Zasady w wariancie podstawowym (można też utrudnić je bardziej doświadczonym graczom) są dość proste i właściwie dzieci gdzieś na etapie szkoły podstawowej powinny je szybko przyswoić. Różnica w tych dwóch wariantach polega na tym, że szlak tornada w wersji podstawowej znajduje się na środkowym polu planszy i tam ustawia się walec szlaku tornada. W wersji trudniejszej walec ten ustawia się na zewnętrznym torze szlaku tornada. Ma to duży wpływ na przebieg rozgrywki gdyż w jej trakcie budujemy coraz to wyższą wieżę składającą się na przemian z kart i drewnianych elementów. Im wyższa wieża tym trudniej obracać tornadem a na zewnętrznym torze to już w ogóle prawdziwe wyzwanie.

Grafika gry jest stworzona chyba z myślą bardziej o dzieciach choć sama mechanika gry z powodzeniem może zainteresować również starszych graczy. Wymaga bowiem niebywałej zręczności, opanowania i precyzji oraz taktyki i w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że jest nudna czy monotonna. Gra przypadła do gustu zarówno moim dzieciom jak i mnie. Jest emocjonująca, nieprzewidywalna i wciągająca a jej solidnie wykonane elementy urzekają estetyką i prostotą. Warto też w tym miejscu pochwalić grubą tekturową planszę oraz drewniane figurki. To ważne gdyż w trakcie rozgrywki nic się nie rozpada, nie niszczy a przecież tornado sieje spustoszenia regularnie. Zdecydowanie warto pokusić się o zakup tej właśnie gry i zasiąść do rozgrywki całą rodziną. Dobra zabawa gwarantowana ;)

Wydawca: FoxGames
Autor: Josep M. Allue
Wiek graczy: 7 - 107 lat
Ilość graczy: 2 - 4
Czas rozgrywki: 20 min.
Cena: 79,99 zł

Brak komentarzy: