sobota, 21 stycznia 2017

"Rzekła rzepa rzepakowi. Gramatyka i ortografia na wesoło" Roman Pisarski

Nauka obowiązujących w języku polskim zasad ortografii i gramatyki do najprostszych i najprzyjemniejszych niestety nie należy. Jedne dzieci przyswajają tę wiedzę szybciej innym zajmuje to więcej czasu. W ofercie wydawnictwa Greg znalazłam kilka ciekawych tytułów książek, które w przystępny sposób pomagają najmłodszym w ich opanowaniu oraz zapamiętaniu. Kto bowiem powiedział, że nauka musi być nudna i nieprzyjemna? Naszym odkryciem jest np. książka pt. "Rzekła rzepa rzepakowi. Gramatyka i ortografia na wesoło" autorstwa Romana Pisarskiego, polskiego pisarza i polonisty.

Lektura podzielona jest na dwie części. W pierwszej z nich autor przygotował dla dzieci wesołe rymowane wierszyki, które w atrakcyjny sposób objaśniają poszczególne zasady ortografii i gramatyki polskiej oraz ułatwiają ich zapamiętanie. Wierszyki te poruszają wiele różnych tematów ale najważniejsze jest to, że wpleciono w nie podstawowe zasady, które w tym przypadku jak wesoła piosenka szybko wpadają w ucho, i które dużo łatwiej w takiej formie zapamiętać.

Druga część książki do zbiór zasad zarówno ortograficznych jak i gramatycznych w pigułce. W pierwszej kolejności ortografia a tutaj najmłodsi znajdą wiadomości odnoszące się do zasad pisowni ó, u, rz, ż, ch, h, dowiedzą się kiedy powinniśmy pisać ą, ę, a kiedy om, on, en, em, kiedy wyrazy zapisujemy wielką literą, jak podzielić wyrazy podczas ich przenoszenia oraz jak pisać "nie" z poszczególnymi częściami mowy. W części poświęconej gramatyce przeczytamy o głoskach, słowotwórstwie, składni oraz poznamy wszystkie części mowy.

Publikacja z całą pewnością odbiega swym stylem i szatą graficzną od tradycyjnych podręczników. Mimo to zawiera wszystkie najważniejsze zasady obowiązujące w polskiej ortografii i gramatyce. Dzieci bez zbędnego stresu i poprzez zabawę mogą nauczyć się wielu ważnych i przydatnych rzeczy oraz opanować materiał, który będzie im potrzebny w całym okresie nauki.

Książka skierowana jest przede wszystkim do dzieci w wieku 7 – 10 lat, zarówno tych które dopiero uczą się zasad ortografii i gramatyki, tych które mają problem z ich opanowaniem jak i tych, które np. potrzebują sobie coś przypomnieć i nie chcą w tym celu przetrząsać kilku różnych książek. Tutaj wszystko jest bowiem jasne, przystępne i co równie ważne w jednym miejscu. Poza tym wierszykom towarzyszą kolorowe ilustracje stanowiące dodatkowo zachętę do ich przeczytania.

Dzięki tej niezbyt obszernej publikacji najmłodsi zainteresują się językiem polskim, naukę potraktują jako zabawę a zdobytą wiedzą będą mogli nie raz pochwalić się w szkolnej ławce. Polecam gorąco ;)
Wydawnictwo: Greg
Oprawa: twarda
Format: 175 x 250 mm
Liczba stron: 96
Rok wydania: 2017

Cena: 12,98 zł

Brak komentarzy: