środa, 18 stycznia 2017

"Kalendarz ogrodniczy 2017 Ogród - naturalnie" Arkadiusz Iwaniuk

O ogrodnictwie mogłabym mówić/czytać bez końca. To moja wielka pasja dlatego również w mojej biblioteczce nie może zabraknąć publikacji poświęconych właśnie jej. Tym razem wybór padł na wypatrzony wśród nowości rynkowych jakże przydatny i pełen ciekawostek  "Kalendarz ogrodniczy 2017 Ogród - naturalnie". Jego autorem jest Arkadiusz Iwaniuk - ogrodnik, przyrodnik i krajoznawca, którego znam z książek "Atlas ziół krajowych" oraz "Polski ogród wiejski", do których zresztą dość często powracam.

Kalendarz ogrodniczy to publikacja, która kojarzy nam się przede wszystkim z terminarzem siewu i zabiegów, które mamy przeprowadzać w ogrodzie. Tutaj stanowi to podstawową część książki. Pokazane jest to w ten sposób, że przy poszczególnym miesiącu autor zaznaczył wybrane dni, do których dołączył informację jakie prace można rozpocząć w tym czasie wykonywać w naszym ogrodzie i uwzględnił w jakim terminie powinniśmy się mniej więcej z nimi uporać. W ten sposób od stycznia aż do grudnia pod ręką mamy rozplanowany rok w ogrodzie i jestem pewna, że dzięki temu nie zapomnę o niczym ważnym i nie przeoczę najlepszych momentów na poszczególne prace i zabiegi. Dzięki temu, że autor pozostawił tu przy każdym miesiącu również miejsce na własne notatki mogę uzupełnić jego informacje o własne plany i inne ważne rzeczy dotyczące ogrodnictwa.

Taki terminarz to jednak nie wszystko co oferuje nam ten właśnie tytuł. Poza nim na kartach publikacji miłośnicy ogrodów, zarówno tych warzywnych jak i kwiatowych a nawet sadownicy, znajdą wiele ciekawostek i praktycznych porad autora. Przeczytamy więc np. o tym jak chronić nasze uprawy przed szkodnikami i chorobami, jak urządzić zakątek sprzyjający odpoczynkowi w ogrodzie, sporo ciekawostek zielarskich, dowiemy się też jaki wpływ mają fazy księżyca na plonowanie i wzrost roślin.

Publikacja poza ciekawym tekstem jest również bogata w kolorowe fotografie co jest myślę ważne przy tego typu kalendarzach czy poradnikach. Dzięki temu znajdziemy w niej również inspiracje do aranżacji ogrodu oraz przyjrzymy się ciekawym gatunków roślin. Dla mnie informacje jakie w niej znalazłam są niezwykle cenne i pouczające. Co ważne taki kalendarz można zachować na kolejne lata by korzystać zarówno z porad autora jak i własnych notatek. Kalendarz stworzony jest bowiem z myślą o mniej doświadczonych pasjonatach ogrodów, którzy podobnie jak ja kochają swoje ogrody i pracę w nich jednak nie posiadają żadnej fachowej wiedzy w tej dziedzinie. Pomysł w jaki go wydano był więc bardzo trafiony gdyż nie ma tu tylko suchych dat ale jest również wiele przydatnych wskazówek a wszystko to niezwykle przystępnie i ciekawie.

Jeżeli więc szukacie jeszcze kalendarza a kochacie pracę w ogrodzie i lubicie ją planować myślę, że ten tytuł jest właśnie dla Was. Ja zaczerpnęłam z tej książki wiele pomysłów a dzięki terminarzowi prac poukładałam sobie plany na najbliższe miesiące. Polecam ;)

Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: miękka
Format: 140 x 210 mm
Liczba stron: 144
Rok wydania: 2016

Cena: 11,18 zł


Brak komentarzy: