środa, 11 stycznia 2017

"Hokus Pokus" - gra zręcznościowa

Sztuczki magiczne to temat przewodni najnowszej gry planszowej wydawnictwa FoxGames. Sięgając bowiem po grę "Hokus Pokus" będziecie mieć możliwość nie tylko wyczarowania królika z kapelusza ale również niejednokrotnie sprawicie, że niektóre przedmioty po prostu znikną... Jeżeli więc jesteście ciekawi tejże gry, postaram się w kilku słowach objaśnić Wam jej zasady a przy okazji pokazać jak wesoło może upływać przy niej czas gdy bawimy się całą rodziną...

Duże kartonowe pudełko zawiera:

4 czarne kapelusze
4 czerwone kubki
4 pomarańczowe rurki
4 zielone monety
4 białe króliki
55 kart
Małą i przystępną instrukcję gry

Celem gry jest zdobycie pięciu kart a zasady na których opiera się rozgrywka są bajecznie proste. Aby rozpocząć grę tasujemy talię kart i układamy ją na środku stołu. Następnie każdemu graczowi rozdajemy po jednym z przedmiotów tj. kapelusz, kubek, rurkę, królika i monetę. Jeden z graczy odkrywa kartę i kładzie ją na środku stołu i wtedy właśnie rozpoczyna się wyścig. Gracze muszą bowiem w jak najszybszym czasie ułożyć swoje przedmioty w stos w taki sposób jaki znajduje się w instrukcji na karcie. Otóż wszystkie przedmioty, które na karcie są pokazane w kolorze mają być widoczne w układanym przez nas stosie. Wszystkie przedmioty, które na karcie są szare mamy ukryć tak aby znajdowały się w stosie ale były w nim niewidoczne. Te przedmioty, których natomiast na danej karcie nie ma nie biorą udziału w grze. Ponadto niektóre przedmioty mogą być na karcie otoczone żółtymi gwiazdkami i to oznacza, że wewnątrz nich należy ukryć przynajmniej jeden przedmiot. Kto pierwszy ułoży właściwie stos krzyczy "Tadaam" a pozostali gracze sprawdzają czy wykonał go należycie. Jeżeli tak zdobywa on kartę i gra jest dalej kontynuowana poprzez odkrycie kolejnej karty.

Zasady jak widać są bajecznie proste i jest ich niewiele więc bez trudu można wszystko zapamiętać. Gdy jednak w grę wchodzi czas, bo przecież kto pierwszy zrealizuje zadanie, ten zdobędzie kartę, wówczas nie trudno o pomyłkę. W grze ważny jest więc refleks, precyzja w budowaniu stosu, który nie może się przecież przewrócić, umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia czego zresztą gra również uczy.

Myślę, że taka gra jest typowym przykładem gry rodzinnej i z powodzeniem mogą grać w nią już dzieci nawet w wieku przedszkolnym. Oczywiście ważna jest szybkość, bo kto pierwszy ułoży swój stos ten wygra, nie mniej jednak sama gra sprawia mnóstwo radości i w większym gronie wiele przy niej śmiechu. Jest ogólnie bardzo emocjonująca, zabawna i dla dzieci jak najbardziej atrakcyjna. Sam temat wzbudza już dużą ciekawość. Ukrywanie czegoś pod kapeluszem lub gdy ze zbioru pięciu rzeczy musimy skonstruować stos, w którym będziemy widzieć zaledwie dwie z nich to przecież nic innego jak magiczne triki ;)

Jeśli chodzi o wykonanie to na pewno jest to gra, która będzie cieszyć nas przez długie lata. Wszystkie przedmioty, z których budujemy nasze stosy, są wykonane z plastiku i prezentują się bardzo estetycznie i trwale. Karty mają ciekawy kształt, są kwadratowe, duże a co za tym idzie czytelne.

Obserwując moje dzieci widzę, że gra im się spodobała. Rozgrywka nie trwa długo, a że przez cały czas wszyscy gracze muszą się w nią angażować, nudno więc nie jest. Najfajniej natomiast gra się w cztery osoby bo wówczas jest najweselej. My na pewno regularnie będziemy po nią sięgać i zachęcamy do zwrócenia na nią i Waszej uwagi ;)

Wydawnictwo: FoxGames
Autor: Thierry Denoual
Wiek graczy: 6 - 106 lat
Ilość graczy: 2 - 4
Czas rozgrywki: 15 min.
Cena: 71,99 zł1 komentarz:

ina i Sewa pisze...

Gra bardzo mnie zaciekawiła :-)