wtorek, 27 grudnia 2016

"Złota księga bajek. Opowieści o autach i samolotach"

Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Format: 146 x 195 mm
Liczba stron: 320
Rok wydania: 2013
Cena: 22,39 zł
Do kupienia: Platon24Każdy mały miłośnik czterech kółek uwielbia nie tylko bawić się autkami ale również słuchać historii z nimi związanych, a tych z kolei na rynku wydawniczym znaleźć można niemało. Młodzi fani motoryzacji zapewne znają też doskonale film Auta, który w 2006 roku wyprodukowała firma Pixar we współpracy z Disneyem. Produkcja amerykańska okazała się prawdziwym hitem, w konsekwencji czego powstał film Auta 2 oraz również bazujący na nim film animowany Samoloty. Każdego kto lubi ten właśnie cykl a także każdego kto jeszcze go nie poznał zachęcam do sięgnięcia po piękną książkę pt. "Złota księga bajek. Opowieści o autach i samolotach". Mnóstwo akcji, wyścigi, przygody i fantastyczni bohaterowie, tak w kilku słowach można streścić to co znajdziemy na jej kartach...

O serii Złota księga bajek opowiadałam już kilka razy. Jest to cykl poświęcony popularnym animowanym ekranizacjom, które przeniesiono na papier aby najmłodsi mogli cieszyć się nimi bez końca i powracać do przygód ulubionych bohaterów kiedy tylko będą mieli na to ochotę. Nieodłącznym elementem tejże serii są piękne ilustracje, które dzieci znają dobrze z ekranów TV i które w połączeniu z prostym ciekawym tekstem przyciągają do lektury każdego malca.

W prezentowanej książce znajdziemy trzy odrębne opowiadania: Auta, Auta 2, Samoloty. Jak zapewne wiecie bohaterem pierwszych dwóch historii jest Zygzak McQueen, czerwona wyścigówka, która uwielbia szybką jazdę a wyścigi to całe jej życie. W drodze do Kalifornii na kolejny wyścig Zygzak przypadkiem trafia do zapomnianego miasteczka zwanego Chłodnicą Górską. Na dodatek okazuje się, że zniszczył tam nawierzchnię drogi i mieszkańcy wypuszczą go dopiero gdy ją naprawi. McQueen mimo protestów w końcu bierze się do pracy. Pobyt w miasteczku zmienia wyścigówkę a nowi przyjaciele stają się mu bardzo bliscy...

W drugiej historii Zygzak McQueen szykuje się do kolejnego startu na torze w Los Angeles, w którym do wygrania jest Złoty Tłok. Jego rywalem jest między innymi Marek Marucha, odwieczny konkurent McQueena, który triumfował w ostatnim wyścigu. Komu uda się tym razem stanąć na najwyższym podium? Tego wyścigu nie można przegapić ;)

Trzecie i ostatnie zarazem opowiadanie przybliża dzieciom historię niewielkiego samolotu, który cierpi na lęk wysokości a jego wielkim marzeniem jest start w wyścigu powietrznym dookoła świata. Dusty nie jest stworzony do wyścigów a to właśnie szybkie i dużo większe od niego samoloty startują w tego typu zawodach. Czy przyjaciele będą w stanie pomóc mu w realizacji wielkiego marzenia?

Bardzo cieszy fakt, że w jednym zbiorze znalazły się aż trzy opowieści. Cieszą również kolorowe ilustracje, które dominują na kartach książki i są przy tym oryginalne, zaczerpnięte wprost z Disney'owskich ekranizacji. Takie spotkania z ulubionymi bohaterami zawsze zachęcają maluchy do czytania/słuchania, rozwijają wyobraźnię i bawią. Mimo iż każda z bajek jakie znajdują się w zbiorze jest fanom Aut dobrze znana, podczas czytania odkrywamy ją na nowo, na nowo też przeżywamy wszystkie przygody, a przyznacie, że na kartach tejże lektury znajdziemy ich wiele i są one bardzo niezwykłe, czasem niebezpieczne innym razem wzruszające i zabawne. Na szczęście zawsze dobrze się kończą.

Jeśli chodzi o tekst to nie odbiega od tego co maluchy zapamiętały z ekranów TV.  Treść pozbawiona jest jakiś dłuższych opisów miejsc czy bohaterów a skupia się raczej na akcji. Myślę, że maluchom taka forma jak najbardziej odpowiadała a widząc z jaką uwagą wsłuchiwały się w każdą bajkę moje dzieci jestem przekonana, że jeszcze nie raz zasiądziemy wspólnie do tej właśnie lektury. Polecam książeczkę na prezent, szczególnie dla chłopców choć myślę, że i dziewczynki z uwagą wysłuchają każdej z historii. Zdecydowanie uwagę wszystkich przyciągnie już piękna połyskująca oprawa książki, która jest naprawdę udana a przy tym solidna i trwała. Zdecydowanie polecam ;)

Brak komentarzy: