piątek, 2 grudnia 2016

"PĘDZĄCE ŻÓŁWIE" Reiner Knizia

Wydawnictwo: Egmont
Wiek graczy: 5 - 105 lat
Ilość graczy: 2-5
Czas rozgrywki: 20 min.
Rok wydania: 2013
Cena: 58,40 złŻółwie to sympatyczne i dość powolne na lądzie zwierzaki, które uwielbiają sałatę. Na jej widok przyśpieszają kroku i są w stanie zrobić wszystko aby skosztować jej zielonych liści. Te urocze stworzenia są też bohaterami gry planszowej pt. „Pędzące żółwie”. Gra jest z kolei świetnym przykładem gry rodzinnej, która przyciągnie do planszy szczególnie najmłodszych bo już nawet trzy/cztero letnie dzieci oraz ich rodziców i każdemu bez wyjątku sprawi wielką radość ;)

W niewielkim kartonowym pudełku znalazłam:
5 drewnianych figurek żółwi (zielony, fioletowy, czerwony, niebieski oraz żółty)
40 kart w kolorach żółwi
12 kart wielokolorowych
5 płytek z żółwiami
Planszę do gry
Zrozumiałą i niezbyt obszerną instrukcję gry

Gra jest prosta a zarazem wciągająca i zabawna. Żółwie muszą przemierzyć planszę aby jak najszybciej dotrzeć do soczystej sałaty znajdującej się na jej końcu. Gracz może poruszać się dowolnym żółwiem najdalej jednak tylko o dwa oczka więc dotarcie do mety zajmuje troszkę czasu. Co ciekawe w tej grze poruszamy się również pionkami - żółwiami przeciwnika. Na początku bowiem każdy gracz dostaje jeden kafelek żółwia w jednym z pięciu kolorów. Musi dotrzeć do mety żółwiem o tym samym kolorze. Oczywiście gracze nie wiedzą wzajemnie kto jest właścicielem danego żółwia. Losując karty nie mają specjalnie wyboru i muszą poruszać się żółwiami w kolorach jakie znajdują się na kartach. Aby też nikt nie połapał się w tym który żółw jest kogo trzeba umiejętnie zmylić przeciwnika i planować swoje ruchy. Bywa tak, że na jednym polu znajduje się też kilka zwierzaków. Te spod spodu niosą te na swych skorupach, nigdy na odwrót. Do mety może więc jednocześnie dotrzeć kilka żółwi w jednej chwili. Wygrywa oczywiście gracz którego żółw jako pierwszy dotrze do mety lub gracze których żółwie przekroczyły linię mety jednocześnie.

Gra wizualnie bardzo nam się spodobała. Jest kolorowa i prezentuje się po prostu rewelacyjnie. Wykonanie również jest solidne. Odrobinę szkoda, że plansza jest tak krótka. Z drugiej jednak strony młodsze dzieci szybko się nudzą i gdy zasiadają do dłuższych rozgrywek często ich nie kończą. Bardzo podobają mi się proste zasady i w ogóle sam pomysł gry.

Cóż mogę dodać. Gra na pewno jest interesująca, wciągająca i warta swej ceny. Ponadto jak każda planszówka rozwija w dziecku umiejętność logicznego myślenia i planowania. Sprawia też dużo frajdy szczególnie gdy do gry zasiada cała rodzina. Na pewno jest to gra godna polecenia ;)
Brak komentarzy: