czwartek, 29 grudnia 2016

"Mamo, uszyj mi!" Anna Maksymiuk-Szymańska

Wydawnictwo: Septem
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 216
Format: 230 x 200 mm
Cena: 36,75 zł
Do kupienia: MatrasRobótki ręczne jak szydełkowanie, wyszywanie czy szycie wracają do łask. Coraz więcej ludzi docenia te umiejętności i coraz więcej osób pragnie się ich nauczyć. Sama gdy tylko nadarza się okazja i znajdę wolną chwilę zawsze chętnie coś tworzę. Zdarza mi się również usiąść przy maszynie do szycia, obrzucić coś czy podwinąć. Jestem jednak zdania, że warto nieustannie doskonalić swoje umiejętności dlatego skusiłam się na ciekawą książkę adresowaną do początkujących amatorów szycia, którzy chcieliby nauczyć się tej sztuki dla własnego użytku domowego i szyć przede wszystkim z myślą o dzieciach. To bowiem szycie dzieciom jest tematem przewodnim poradnika pt. "Mamo, uszyj mi!". Jest to druga książka projektantki Anny Maksymiuk-Szymańskiej, autorki mającej na swym koncie już jedną publikację, okrzykniętą bestsellerem pt. "Co za szycie". Autorka modą zajmuje się już od kilkunastu lat a przy tym rozwija własną markę odzieżową. Jesteście ciekawi co znalazłam w środku książki?

Publikacja wprowadza nas krok po kroku w tajniki szycia. We wstępie poznajemy kilka podstawowych informacji odnoszących się do krawiectwa a wśród nich cenne wiadomości dotyczące pomiaru dziecka. Przeczytamy tu też na temat różnorodnych materiałów oraz wykrojów a także ogólnych podstaw szycia. W drugiej części przechodzimy do realizacji prostych projektów. Autorka proponuje kilka uniwersalnych wzorów do wykonania dla początkujących takich jak t-shirt, bluza, spodnie, spodenki, sukienka, spódnica, koszula, marynarka, czapka. Większość z nich w formie dużych wzorów wykrojów dołączona jest do książki.

Poradnik ten krok po kroku wprowadza nas w tajniki krawiectwa. Uczy podstaw, opanowując które będziemy mogli z użyciem wyobraźni uszyć dzieciom, i nie tylko, właściwie wszystko. Autorka podpowiada nam jak rozpocząć naszą przygodę z szyciem, bardzo dużo miejsca poświęcając tworzeniu wykrojów i szyciu dzieląc je jednocześnie na sensowne etapy.
Lektura jest dla mnie prawdziwą kopalnią informacji. Lubię szyć ale jak każdy początkujący krawiec borykam się z prostymi technicznymi problemami. Autorka trafnie potraktowała tę lekturę jako podręcznik szycia, poradnik dzięki któremu ma ono stać się dla nas przyjemnością zachęcając jednocześnie jej odbiorców do szycia, do próbowania własnych sił i kierując nimi w tym krok po kroku. Jest tu naprawdę mnóstwo bardzo praktycznej teorii wspartej nierzadko kolorowymi ilustracjami, które są ogromnie pomocne w jej przyswojeniu.

Największą trudność podczas szycia stanowi zazwyczaj stworzenie wykroju i to właśnie na wykrojach autorka skupiła się w dużej mierze świetnie objaśniając to zagadnienie. Uszycie jakiegoś ubrania, poza ilustracjami poszczególnych etapów pracy i fotografią gotowej rzeczy, są bardzo dobrze opisane. Myślę, że nikt nie powinien mieć większych problemów z ich wykonaniem o ile oczywiście postępuje zgodnie z zaleceniami autorki.

Całość prezentuje się zrozumiale i estetycznie zachęcając do pracy. Mimo iż projekty nie są jakoś specjalnie wymyślne początkujący krawcy bez wskazówek autorki mieliby wiele problemów z ich realizacją. Opanowując natomiast te proste i bardzo uniwersalne projekty mamy bazę do tworzenia maluchom czegoś oryginalnego, nietuzinkowego i bardziej spersonalizowanego. Wiadomo, że dzieci lubią wygodne ale i ciekawe stroje i fajnie gdy samodzielnie potrafimy sprostać ich oczekiwaniom.

Prezentowana książka dostarczyła mi naprawdę fantastycznych pomysłów i zainspirowała do działania. Chęci już są. Teraz muszę tylko wygospodarować odrobinę wolnego czasu bo z tym przy dzieciach bywa już znacznie gorzej. Na pewno powrócę do niej nie raz w poszukiwaniu wiadomości, które bywają przecież ulotne. Polecam ;)


* Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję księgarni Matras  ;)
Brak komentarzy: