poniedziałek, 5 grudnia 2016

"Mała architektura ogrodowa" Zbigniew Pachulski

Wydawnictwo: Multico
Oprawa: twarda
Liczba stron: 176
Rok wydania: 2015
Format: 210 x 260 mm
Cena: 45 zł


Ogrodnictwo to moja wielka pasja. Mój ogród co prawda jest nieduży ale i tak bardzo mnie cieszy. Przy jego zakładaniu oraz planowaniu miałam natomiast mały problem aby zmieścić w nim wszystko to na czym mi zależało. Starałam się bowiem urządzić go tak aby mogła korzystać z niego swobodnie cała rodzina a zarazem aby był naszą małą oazą spokoju o każdej porze roku. Zależało mi też na jego praktyczności i zagospodarowaniu każdej wolej przestrzeni. Co prawda zbliżająca się zima nie do końca sprzyja pracom w ogrodzie, sprzyja jednak planowaniu dlatego z wypiekami na twarzy ostatnie długie wieczory spędziłam przy książce "Mała architektura ogrodowa", której autorem jest Zbigniew Pachulski, architekt krajobrazu oraz między innymi współtwórca jednego z moich ulubionych programów ogrodniczych "Maja w ogrodzie".

Książka skierowana jest do każdego, kto dysponując niewielkim kawałkiem ziemi pragnie ją mądrze i pięknie zagospodarować nie tyle w same rośliny co z myślą o najróżniejszych budowlach ogrodowych. W poradniku znajdziemy pomysły na budowę altan, pergoli, ławek, kuchni ogrodowych, grilla, wędzarni, piwniczek, łaźni typu bania oraz trejaży czyli ażurowych płotków obrośniętych zazwyczaj pnączami. Autor krok po kroku wprowadza czytelnika w tajniki architektury ogrodowej. W pierwszej części książki opowiada o najróżniejszych materiałach, jakie zaleca wykorzystać do budowy. Warto prześledzić tę część dość skrupulatnie gdyż dzięki temu wszystko co skonstruujemy w naszym ogrodzie będzie trwałe i posłuży nam przez wiele długich lat spełniając w pełni swoją rolę. Dopiero po tym obszernym wprowadzeniu autor przechodzi do projektów. W tym miejscu również daje czytelnikom mnóstwo wskazówek, prezentuje gotowe budowle, zwraca uwagę na użyteczność i przeznaczenie każdej z nich, instruując jednocześnie szczegółowo jak zrealizować każdy projekt.

W książce znalazłam wiele interesujących pomysłów trafiających do różnych gustów i potrzeb. Okazuje się, że nawet mały ogród wcale nie musi być nudny. Może bowiem zaskoczyć ciekawymi perełkami architektonicznymi umiejętnie wplecionymi w jego krajobraz, może być piękny i praktyczny. Wystarczy się odrobinkę postarać i skorzystać chociażby z cennych wskazówek autora książki. Ja na pewno zabiorę się za budowę piwniczki. Urzekły mnie bardzo te, które zobaczyłam na zdjęciach. Piwniczka jest bardzo przydatna gdy uprawiamy warzywa ale jak się okazuje może być też bardzo urokliwa. Wspaniałe są też propozycje altan oraz pergole...

Poradnik jest pełen inspiracji, barwnych ilustracji i ciekawostek. Myślę, że język i styl autora nawet laikowi w dziedzinie ogrodnictwa nie sprawią żadnego problemu. Lektura dla porządku podzielona jest na rozdziały. Pomysły natomiast zdecydowanie są ciekawe i co ważne sprawdzą się w każdym ogrodzie i tym dużym i małym, a wybierać na pewno jest w czym. Są tu projekty do zrealizowania na każdą kieszeń i na każdy gust. Jestem pod dużym wrażeniem całej książki, fachowych porad i propozycji niebanalnych rozwiązań. Na pewno posłuży mi niejednokrotnie dobrą radą i zainspiruje do twórczych prac w ogrodzie ;)
Gorąco polecam!* Książka do kupienia również w księgarni Platon24

Brak komentarzy: