poniedziałek, 21 listopada 2016

"Kuchnia polska. Receptury mojej babci" Ewa Aszkiewicz

Wydawnictwo: Publicat
Oprawa: twarda
Format: 260 x 215 mm
Liczba stron: 192
Rok wydania: 2016
Cena: 33,22 zł


W każdej domowej biblioteczce powinna znajdować się choć jedna porządna książka kucharska. Jak znaleźć tę najlepszą gdy na rynku dostępnych jest tak wiele tytułów? Trudne pytanie, bo w końcu każdy z nas lubi coś innego. Ja osobiście jestem zwolenniczką dań tradycyjnych ale zdarza się, że próbuję też nowych smaków, urozmaicam niektóre potrawy, zmieniam receptury. Najczęściej korzystam z bardzo obszernej i naprawdę ciekawej publikacji, która łączy w sobie tradycję z nowoczesnością pt. „Kuchnia polska. Wielka księga sprawdzonych przepisów” Ewy Aszkiewicz gdyż przepisy autorki bardzo przypadły mi do gustu. Niedawno na rynku pojawiła się kolejna książka autorki i po prostu wiedziałam, że to zdecydowanie coś dla mnie. Co ważne przepisy w tych dwóch książkach nie dublują się więc realnie wzbogaciłam swoją biblioteczkę o kolejne sprawdzone receptury.

"Kuchnia polska. Receptury mojej babci" to książka z mnóstwem pomysłów, dzięki którym możemy wyczarować w swojej kuchni różnorodne wspaniałe smakołyki. Co ważne przepisy skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno amatorzy jak i bardziej doświadczeni miłośnicy kuchni, osoby preferujące dania mięsne jak i warzywne, smakosze zup jak i słodkich deserów. Są tu przepisy, do realizacji których potrzebne będą ogólnodostępne, popularne w naszym kraju składniki i przyprawy, które cieszą nasze podniebienia od pokoleń. Wszystkie posegregowano tak aby korzystanie z książki było łatwe i przyjemne. Stworzono rozdziały: Zupy, Staropolskie potrawy na postne dni i nie tylko, Jarzyny, surówki i sałatki, Dania codzienne, Ryby, drób i inne mięsa, Święta Wielkanocne, Boże Narodzenie. Odszukanie czegokolwiek w tak obszernej publikacji nie stanowi naprawdę żadnego problemu również dzięki praktycznemu alfabetycznemu indeksowi potraw znajdującemu się na ostatnich stronach książki.

Publikacja liczy sobie 140 różnorodnych przepisów. Ta ilość naprawdę imponuje. Rozmieszczone są bardzo różnie, zazwyczaj jeden przepis to jedna strona czasem nawet dwie. Tuż obok nich każdorazowo znajduje się kolorowa ilustracja gotowego dania, zrozumiały i konkretny opis wykonania oraz lista potrzebnych składników. Dodatkowo znalazłam przy nich takie informacje jak liczba porcji jaką otrzymamy kierując się wskazówkami autorki oraz jej cenne rady odnoszące się do omawianej receptury. Jak wspomniałam wcześniej, składniki potrzebne do realizacji przepisów są raczej ogólnodostępne i bez problemu możemy się w nie zaopatrzyć.

Kuchnia polska jest naszą wizytówką dlatego książka taka jak ta, w dodatku autorstwa tak znamienitej miłośniczki dobrej kuchni, autorki bestsellerowych książek o tematyce kucharskiej, jest zdecydowanie warta polecenia. Na jej kartach znajdują się receptury naszych babć, takie które na polskich stołach gościły od pokoleń, dlatego są tak lubiane i cenione choć czasem troszkę zapomniane. W tym wypadku warte pochwały jest również samo wydanie, kolorowa i delikatna szata graficzna oraz czytelny układ i rewelacyjna po prostu oprawa. Jest przejrzyście i smacznie dlatego przy takiej publikacji pracuje się naprawdę bardzo przyjemnie a z doświadczenia wiem, że to naprawdę zachęca do działania ;)

Lektura może z powodzeniem pomóc nam nie tylko wtedy gdy szukamy inspiracji do przyrządzenia codziennych domowych posiłków ale również gdy przygotowujemy menu jakiegoś rodzinnego spotkania, przyjęcia czy świąt. Już zdążyłam skorzystać z niej kilka razy i wiem, że jeszcze nie raz to zrobię bo jest naprawdę świetna. Myślę, że taka lektura z powodzeniem mogłaby zasilić biblioteczkę zarówno każdego kto choćby od święta chciałby zabłysnąć w kuchni jak i osób zajmujących się tym na co dzień. Polecam również na prezent i to nie tylko dla każdej Pani Domu ;)

Brak komentarzy: