wtorek, 1 listopada 2016

"Harry Potter i Komnata Tajemnic. Wydanie ilustrowane" Joanne Kathleen Rowling

Wydawnictwo: Media Rodzina
Format: 226 x 267 mm
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 272
Cena: 44,25 złNiewiele jest takich książek, które już po przeczytaniu pierwszej strony uświadamiają czytelnikowi iż ma do czynienia z czymś co będzie pamiętał na długo. Taką magię z pewnością znaleźć można zaczytując się w bestsellerowej serii książkach J. K. Rowling o Harrym Potterze. Gdy pierwszy tom jego przygód wzbogacono o ilustracje wiedziałam, że po prostu muszę mieć go w swojej biblioteczce. Niedawno przeglądając nowości księgarni TaniaKsiążka wypatrzyłam kolejny zilustrowany przez artystę tom i z pewnością mój entuzjazm z racji jego posiadania podzieli każdy, kto również stał się jego właścicielem. Jeśli jednak nie mieliście jeszcze okazji przyjrzeć się tejże właśnie publikacji, postaram się w kilku słowach Wam o niej opowiedzieć ;)

"Harry Potter i Komnata Tajemnic" to drugi zilustrowany tom z cyklu. Wiadomo też, że zagraniczne wydawnictwo Bloomsbury zleciło Brytyjczykowi Jimowi Kayowi zilustrowanie wszystkich siedmiu tomów z serii, jest więc szansa że będą one również sukcesywnie pojawiały się na polskim rynku. Jim Kay to artysta mający na swoim koncie między innymi nagrodę Kate Greenway Medal. Obrazy jakie wyszły spod jego ręki tworzą wyjątkową harmonię z tekstem  i niesamowicie oddziałują na wyobraźnię czytelnika w każdym wieku...

Harry Potter to bohater będący najlepszym przykładem tego, że marzenia się spełniają. Od najmłodszych lat wychowywany był przez ciotkę i wuja. Jego życie było koszmarem. Czuł się w tej rodzinie jak piąte koło u wozu i w sumie właśnie tak był tam traktowany. Nie raz marzył, że pojawia się ktoś, kto zabiera go stamtąd gdzieś daleko. Pewnego dnia, a dokładniej w jedenaste urodziny Harrego, życie chłopca zmienia się nie do poznania. Potter otrzymuje list w którym napisano, że został przyjęty do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Hagrid, który doręcza Harremu list wyjaśnia mu całą tę niezrozumiałą sytuację. Otóż okazuje się, że jego rodzice byli wielkimi czarodziejami, zginęli jednak z rąk okrutnego czarodzieja Voldemorta. Harry ma więc moc, moc która w nim drzemie i tylko czeka aż chłopiec ją obudzi...

Tom drugi rozpoczyna się od wakacji. Hary ma za sobą pierwszy rok nauki w Hogwarcie. Niestety na czas wakacji musiał opuścić szkołę i ten czas spędzić na Privet Drive u ciotki Petunii i wuja Vernona. Ci tradycyjnie traktują chłopca okropnie. W dodatku zdaje mu się, że nawet przyjaciele o nim zapomnieli, nie dostał bowiem od nich jak dotąd żadnego listu. Harry strasznie za nimi tęskni, tęskni także za szkołą i nie może doczekać się końca wakacji. Nieoczekiwanie w jego domu pojawia się skrzat Zgredek, który ostrzega go przed powrotem do Hogwartu. Harry jest więziony w swoim pokoju, jego sowa w klatce a rzeczy w komórce pod schodami, wygląda na to, że faktycznie nie ma jak wrócić do szkoły. Wtedy Ron przylatuje po niego latającym autem i zabiera Pottera do swojego domu. Po przyjemnie spędzonym czasie w domu Weasleyów Hary i Ron wracają do szkoły. Co prawda nie do końca robią to w sposób odpowiedni ale najważniejsze, że w końcu znów są w Hogwarcie. Harry rozpoczyna równolegle z rozpoczęciem roku szkolnego treningi doquidditcha. Pewnego dnia dzieje się jednak coś co burzy jego spokój:

"W tej samej chwili coś usłyszał... coś zupełnie różnego od trzasku gasnących płomieni świec i paplania Lockharta. Był to głos, głos, który go zmroził do szpiku kości, głos zapierający dech w piersiach, głos lodowato jadowity".


Przed Harrym kolejna intrygująca tajemnica. W wieczór obchodów halloween Harry, Ron i Hermiona kierując się za głosem, który słyszy Potter, znajdują spetryfikowaną kotkę z widniejącą tuż obok niej wiadomością iż komnata tajemnic została otwarta. Kolejne tego typu sytuacje mogą skutkować zamknięciem szkoły. Harry z przyjaciółmi szuka śladów mogącym pomóc w rozwiązaniu zagadki. Czy jednak uda im się tego dokonać...?

Jak już wspomniałam ilustracje są wręcz rewelacyjne na równi zresztą z treścią książki. Lekki, przyjemny język i narracja w trzeciej osobie są wielką zaletą lektury. Choć kilka lat temu czytałam tę część, w tak wyjątkowym wydaniu odkryłam ją zupełnie na nowo. Mimo iż sama fabuła jest baśniowa i nijak ma się do rzeczywistości, wiele w niej też cennych przyziemnych wartości, przyjacielskich relacji i ciekawości świata. Po tej lekturze w pamięci pozostają też fascynujące scenki z codziennego życia w Hogwarcie. To przecież właśnie tam Harry po raz pierwszy zdobywa prawdziwych przyjaciół Hermionę i Rona, za którymi gotów jest wskoczyć w ogień, na których zawsze może liczyć i którzy są dla niego jak prawdziwa rodzina.

Chłopiec odznacza się niezwykłą odwagą i ma niestety skłonność do pakowania się w kłopoty. W sumie właśnie dzięki temu jego po części zabawne po części niebezpieczne przygody są tak wciągające. Myślę, że po lekturze tejże książki nie jeden młody czytelnik chciałby zostać takim właśnie Potterem, stanąć oko w oko z przeznaczeniem, walczyć ze złem i zwyciężyć... To jest kolejny powód do tego aby sięgać po tę właśnie książkę.

Wracając jeszcze do wydania warto zaznaczyć, że całość wykonana jest z najwyższą starannością. Książka jest szyta, zawiera wszytą zakładkę - wstążeczkę a całość skryta jest w baśniowej obwolucie, która odsłania nam subtelną białą, twardą oprawę z wizerunkiem skrzata Zgredka. Istna bajka zważając na fakt iż w środku również jest tak fantastycznie. Cóż mogę dodać? Wydanie iście kolekcjonerskie, jeszcze nie wyszłam z podziwu tejże lektury dlatego gorąco zachęcam Was do zwrócenia na nią uwagi. Polecam też na prezent!
Brak komentarzy: