piątek, 14 października 2016

"Szkoła szycia" Shea Henderson

Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Format: 200 x 250 mm
Liczba stron: 160
Rok wydania: 2016
Kategoria wiekowa: 16 +
Cena: 35,99 zł
Do kupienia: Sklep EgmontUwielbiam robótki ręczne: wyszywanie, szydełko, makramy... Gdy tylko nadarza się okazja i znajdę wolną chwilę zawsze chętnie coś tworzę. Zdarza mi się również usiąść przy maszynie do szycia, obrzucić coś czy podwinąć. Niby nic wielkiego, ale jakoś sobie radzę. Jestem jednak zdania, że warto nieustannie doskonalić swoje umiejętności dlatego skusiłam się na ciekawą książkę adresowaną do początkujących amatorów szycia, którzy chcieliby nauczyć się tej sztuki dla własnego użytku domowego. Jesteście ciekawi co znalazłam w środku?


"Szkoła szycia" to publikacja wprowadzająca nas krok po kroku w tajniki szycia, której autorką jest Shea Henderson, amerykanka zajmująca się zawodowo opracowaniem wykrojów, wzorów do szycia i pikowania. Książka podzielona została a dwie części. W pierwszej poznajemy tajniki szycia, w drugiej przechodzimy do realizacji prostych projektów. Autorka podpowiada nam w niej jak rozpocząć naszą przygodę z szyciem dużo miejsca poświęcając na objaśnienie funkcji i obsługi maszyny do szycia, wskazując na przybory, które ułatwią nam szycie, materiały na których najlepiej rozpocząć naukę, rodzaje ściegów, sposoby tworzenia prostych wykrojów. Jak nauczyciel wie doskonale co może stanowić dla nas trudność, gdzie możemy napotkać większe problemy i tym kwestiom poświęca również dużo uwagi. Są to takie typowo techniczne sprawy jak sytuacja w której złamała się igła, nitka bez przerwy się rwie czy pod spodem na szwie tworzy się jedna wielka plątanina... Są to naprawdę bardzo cenne wskazówki, które ocalą nas przed zniechęceniem i zachęcą do dalszej pracy. Dalej bowiem autorka proponuje kilkanaście uniwersalnych projektów do wykonania dla początkujących takich jak powłoczka na poduszkę, ubranko na tablet, torba na ramię, fartuch, woreczek z podszewką czy zamykana błyskawicznie saszetka.


Lektura jest dla mnie prawdziwą kopalnią informacji. Lubię szyć ale jak każdy początkujący krawiec borykam się z prostymi technicznymi problemami. Autorka trafnie potraktowała tę lekturę jako podręcznik szycia, poradnik dzięki któremu ma ono stać się dla nas przyjemnością zachęcając jednocześnie jej odbiorców do szycia, do próbowania własnych sił i kierując nimi w tym krok po kroku. Jest tu naprawdę mnóstwo bardzo praktycznej teorii wspartej nierzadko kolorowymi ilustracjami, które są ogromnie pomocne w jej przyswojeniu. Projekty poza ilustracjami poszczególnych etapów pracy i gotowej robótki są bardzo dobrze opisane. Myślę, że nikt nie powinien mieć większych problemów z ich wykonaniem o ile wcześniej zapoznał się ze wskazówkami autorki zawartymi w pierwszej części książki. Na końcu poradnika znajduje się natomiast alfabetyczny indeks ułatwiający wyszukiwanie haseł na stronach oraz pomocny słowniczek pojęć związanych z krawiectwem.

Całość prezentuje się zrozumiale i estetycznie zachęcając do pracy. Mimo iż projektów nie ma tu zbyt wiele są one świetną bazą do tworzenia tych bardziej skomplikowanych. Wybierać jest jednak w czym. Sama zdążyłam upatrzyć sobie już kilka ciekawych robótek. Prezentowana książka dostarczyła mi naprawdę fantastycznych pomysłów i zainspirowała do działania. Chęci już są. Teraz muszę tylko wygospodarować odrobinę wolnego czasu bo z tym przy dzieciach bywa już znacznie gorzej. Na powrócę do niej nie raz w poszukiwaniu wiadomości, które bywają przecież ulotne. Polecam ;)
Brak komentarzy: