piątek, 9 września 2016

"Olimpiada pana Lemoncella" Chris Grabenstein

Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka
Format: 135 x 202 mm
Liczba stron: 320
Rok wydania: 2016
Kategoria wiekowa: 9+
Cena: 28,49 zł

Czy potraficie wyobrazić sobie książkę, której najważniejsza akcja rozgrywa się w bibliotece, której autor nawiązuje do niezliczonych popularnych na całym świecie tytułów i która jest zarazem jedną wielką grą? Tak w kilku słowach można streścić to co ma miejsce na kartach najnowszej książki amerykańskiego pisarza Chrisa Grabensteina pt. "Olimpiada pana Lemoncella". Lektura stanowi kontynuację przygód i zmagań bibliotecznych rozgrywanych w pierwszym tomie pt. "Biblioteka pana Lemoncella".

Po tym jak drużyna Kyle'a zwyciężyła w Grze Bibliotecznej zorganizowanej w miejscowej bibliotece w Alexandriaville przez milionera pana Lemoncella, jest o niej głośno w całej Ameryce. Każdy chciałby być na ich miejscu, występować w reklamach i cieszyć sławą. Uczniowie z całego kraju żądają nawet umożliwienia im podjęcia rywalizacji z aktualnymi mistrzami, twierdząc, że są od nich lepsi i bez trudu zwyciężą. Te głosy coraz częściej docierają do uszu Lemoncella, który postanawia w końcu zorganizować Olimpiadę Biblioteczną obejmującą swym zasięgiem cały kraj. Ma w niej wziąć udział drużyna Kyle'a czyli on, Miguel, Akimi i Sierra. Pozostałych zawodników mają wyłonić biblioteki z całego kraju podzielonego w tym celu na specjalne okręgi. Z każdego mają być wyłonione cztery najlepsze osoby, które stanowiłyby drużynę. Oczywiście chętnych jest wielu a emocjonującą rywalizację śledzą zarówno sympatycy Olimpiady jak i jej krytycy. W końcu udaje się wyłonić najlepszych, którzy w wyznaczonym czasie przybywają do Alexandraville na Olimpiadę. Co czeka na śmiałków za drzwiami biblioteki, jakie zadania przygotował dla nich pan Lemoncello, czy właśnie tego spodziewali się przybyli i w końcu komu uda się zwyciężyć?

Książka jest jedną wielką zagadką. Nie sposób odgadnąć co wydarzy się za kilka stron nie mówiąc już o tym jakie będzie jej zakończenie. Rywalizacja pomiędzy drużynami jest bardzo zacięta a sposób w jaki rozwiązują kolejne zagadki budzi podziw. Czytelnik poznaje wiele interesujących postaci zarówno tych budzących ogólną sympatię jak i tych, którzy wciąż coś kombinują próbując zaszkodzić panu Lemoncelli. Ciekawie wykreowani są również sami zawodnicy. Każdy w drużynie Kyle'a jest inny, każdy ma inne pasje i umiejętności dzięki czemu stanowią naprawdę zgrany zespół. Uwagę zwraca też postać Marjory Muldauer, prawdziwego książkowego geniusza. Może nie jest ona przedstawiona jakoś szczególnie pozytywnie ale na pewno wyróżnia się na tle innych zawodników niebywałą inteligencją.

Publikacja, jak wspomniałam we wstępie, zawiera bardzo wiele odniesień do najróżniejszych książek. To właśnie w nich kryją się podpowiedzi do rozwiązania poszczególnych zadań. Trzeba jednak wiedzieć gdzie ich szukać. O książkach bardzo często rozmawiają też sami zawodnicy nawiązując do poszczególnych sytuacji i odnosząc się do konkretnych tytułów.

Ogólnie lekturę czytało się bardzo przyjemnie i zupełnie nie przeszkadzał w tym fakt iż nie znałam wcześniejszego tomu. Zdecydowanie muszę nadrobić zaległości. Wartka akcja, ciekawa fabuła, szczypta humoru i całe mnóstwo zagadek sprawiają, że nie można oderwać się od lektury. Polecam ją więc wszystkim, bez względu na wiek. Zdecydowanie warto ;)Brak komentarzy: