środa, 21 września 2016

"Dobble: Gdzie jest Dory?" Guillaume Gille-Naves Igor Polouchine Denis Blanchot


Wydawnictwo: Rebel
Wiek graczy: 4 +
Ilość graczy: 2 - 5
Czas rozgrywki: 10 min.
Rok wydania: 2016
Cena: 53,87 zł
Do kupienia: TaniaKsiążkaNa polskim rynku dostępne są najróżniejsze gry planszowe i karciane. Można by rzec dla każdego coś innego. Z okazji premiery kinowej amerykańsko - australijskiego filmu animowanego będącego najnowszą produkcją Disney Pixar "Gdzie jest Dory?" na polski rynek trafiła również ciekawa gra tematycznie nawiązująca do filmu pt. "Dobble: Gdzie jest Dory?". Jest to ukłon w kierunku tych najmłodszych graczy, którzy możliwe, że znają grę Dobble w wersji podstawowej ale nie wydała ona im się wówczas atrakcyjna pod względem szaty graficznej. Tutaj jest inaczej, jest bajkowo i bardzo kolorowo...

Gra jest stosunkowo mała i na półce sklepowej znajduje się w niewielkim kartonowym pudełku. W jego wnętrzu znajdziemy natomiast małą okrągłą metalową puszkę ozdobioną ilustracjami z bajki. Prezentuje się rewelacyjnie. W puszce z kolei znajdziemy okrągłą instrukcję oraz 30 okrągłych żetonów do gry. Kierując się instrukcją najmłodsi będą mogli zagrać nie w jedną a aż w 5 różnych gier. Wszystkie sprowadzają się jednak do jednego a mianowicie do tego aby odnaleźć symbol łączący dwa żetony. Zasady są więc proste i już po jednej instruktażowej rozgrywce moja pięciolatka je opanowała. Jedyny problem jaki miała to nazwanie pojedynczych obrazków. Mimo iż są proste i wszystkie znane z filmu, nie pamiętała wszystkich imion dlatego przyjęłyśmy sobie z początku swoje nazwy zamienne.

Żetony są rodzajem kart, na których każdorazowo znajduje się sześć różnych elementów. Gracz zawsze musi odnaleźć element łączący obrazek z jego karty z tym, który znajduje się na karcie na środku stołu. To natomiast zawsze jest możliwe gdyż zawsze istnieje coś co łączy dwie wybrane karty. Gdy więc opanujemy już zasady bardzo ważnym elementem każdej gry jest spostrzegawczość i szybkość działania. Od tego kto pierwszy odnajdzie wspólne elementy kart będzie zależało zwycięstwo.

Jak wspomniałam na początku w metalowym pudełku znajduje się aż 5 różnych gier. Co prawda są one do siebie podobne ale jest kilka drobiazgów, którymi się różnią. Bardzo spodobały mi się ich tytuły: Prąd, Rafa koralowa, Wodospad, Wodne odmęty, Krab pustelnik. Nie będę opisywać zasad każdej, bo jak również już wspomniałam chodzi o odnajdywanie elementów wspólnych znajdujących się na kartach.

Gra, ze względu na tematykę adresowana jest przede wszystkim do młodszych graczy. Jest prosta więc dzieci szybciutko opanują jej zasad y i co najważniejsze gwarantuje wesołą zabawę. Rozgrywka trwa krótko za to jest bardzo emocjonująca. Liczy się szybkość, spostrzegawczość i dobra zabawa. Grę można zabrać ze sobą wszędzie i bawić się w szkole czy aucie. Ogólnie myślę, że warto jest zainwestować w tę pozycję a już na pewno taki gadżet ucieszy wszystkich małych sympatyków bajki Gdzie jest Dory?, gier rodzinnych i po prostu maluchów lubiących energiczne rozgrywki. Polecam ;) * Za grę dziękuję księgarni TaniaKsiążka


Brak komentarzy: