poniedziałek, 22 sierpnia 2016

"Księga gramatyki Lamelii Szczęśliwej" Joanna Krzyżanek

Wydawnictwo: Święty Wojciech
Oprawa: twarda
Format: 210 x 270 mm
Liczba stron: 152
Rok wydania: 2011
Cena: 33,90 zł


Zdarza się, że nauka gramatyki sprawia dzieciom problemy. Niestety gdy już na starcie nagromadzą się zaległości z czasem coraz trudniej jest je nadrobić. Taki właśnie kłopot mają Gabrysia i Kajtek, bohaterowie książki "Księga gramatyki Lamelii Szczęśliwej" autorstwa Joanny Krzyżanek, polskiej pisarki mającej w swoim bogatym dorobku literackim liczne opowiastki i rymowanki dla najmłodszych czytelników.
Tytułowa bohaterka to sympatyczna emerytowana nauczycielka, która zgadza się, choć nie od razu, pomóc dzieciom w nauce. Maluchy zamieszkują u niej i przez niemal miesiąc codziennie uczą się nowych rzeczy. Lekcje te rozpoczynają się każdego dnia tak samo. Nauczycielka opowiada swym uczniom krótką historyjkę wprowadzającą do tematu a następnie na tablicy zapisuje formułkę wraz z przykładami. Dzieci dowiadują się w ten sposób czym jest rzeczownik, czasownik, przymiotnik, przysłówek, liczebnik, zaimek, przyimek, spójnik, partykuła oraz wykrzyknik. Poznają też ich rodzaje oraz ćwiczą odmianę. Wiadomości jest naprawdę sporo a w ich przyswojeniu zdecydowanie pomagają proste przykłady nauczycielki.
Przyznam, że lektura bardzo miło mnie zaskoczyła. Lamelia z niesłychaną pasją mówi o gramatyce, wręcz zarażając swą miłością czytelnika. Jej objaśnienia i podejście do tematu są bardzo jasne i przystępne. Bardzo ciekawie nawiązuje w nich do historyjek, które opowiada swym uczniom. Opowieści te są tak niesamowite jak i sama Lamelia, pełne humoru, magii i przygód. Nic więc dziwnego, że tak bardzo spodobały się moim dzieciom. Jest to też ciekawy sposób na nauczenie dzieci gramatyki ale tak na wesoło, zupełnie inaczej niż w szkole. Prezentowana lektura będzie więc w nadchodzącym roku szkolnym nieocenioną pomocą oraz ściągawką, po którą będą mogły sięgnąć zawsze w razie potrzeby chociażby po to aby przypomnieć sobie przerobione już materiały.
Książka jest bardzo zwariowana i oryginalna podobnie zresztą jak sama Lamelia. To zarazem rewelacyjny sposób na naukę i utrwalenie zdobytej wiedzy. Publikacja jest ponadto bogato ilustrowana. Ilustracje są, no cóż, podobne do samej bohaterki – szalone. Naprawdę prezentują się sympatycznie.
Lekturę polecam wszystkim dzieciom ale w szczególności tym, które chciałyby reagować na słowo GRAMATYKA szerokim uśmiechem ;)
Naprawdę warto: )

Brak komentarzy: