wtorek, 30 sierpnia 2016

"Historia świata w faktach i datach"

Wydawnictwo: Jedność
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 213 x 273 mm
Liczba stron: 288
Rok wydania: 2015
Cena: 22,10 złO historii świata można by opowiadać bardzo długo, właściwie bez końca. Jest przecież o czym. Jeżeli szukacie dla swoich dzieci ciekawej książki przybliżającej ten temat w ciekawy i przystępny sposób zachęcam do sięgnięcia po interesującą publikację, która w kompleksowy sposób charakteryzuje najważniejsze wydarzenia i daty w dziejach ludzkości pt. „Historia świata w faktach i datach”. Lektura w zrozumiały sposób nakreśla młodemu czytelnikowi obraz świata od momentu pojawienia się na ziemi pierwszych ludzi aż do dnia dzisiejszego…
Co znajdziemy zagłębiając się w jej karty? Mnóstwo dat, faktów, wielkich osobowości, wspaniałych wynalazków, wydarzeń, które bezpowrotnie wpłynęły na losy świata … Zacznijmy jednak od początku. Na wstępie bowiem dowiadujemy się jak korzystać z lektury, czego i jak w niej szukać i na co zwracać szczególną uwagę. Dalej kilka słów odnośnie tego czym tak właściwie jest historia i archeologia. Po tym wprowadzeniu przechodzimy do poszczególnych działów publikacji oczywiście posegregowanych w kolejności chronologicznej: Pierwsi ludzie, Pierwsze cywilizacje, Imperia Wschodu i Zachodu, Wczesne Średniowiecze, Późne Średniowiecze, Renesans, Ekspansja imperialna, Władza a obywatele, Rewolucje i wojny, Polityka globalna. Na końcu znajdują się Adnotacje na osi czasu czyli zestawienie najważniejszych wydarzeń zaistniałych na świecie w poszczególnych latach, a dokładniej mówiąc co i kiedy miało miejsce. Tuż po tym jest jeszcze Indeks ułatwiający szybkie odnalezienie potrzebnych informacji.
Każdy, kto choćby troszkę interesuje się historią znajdzie w tej książce coś ciekawego dla siebie. Poszczególnych tematów odpowiadających różnorodnym okresom w dziejach świata jest bardzo wiele. Opisane są natomiast raczej pobieżnie, ogólnikowo. Wystarczająco jednak aby nakreślić najważniejsze fakty i rozpalić ciekawość dzieci. O wielu wymienionych w lekturze wydarzeniach nie wspomina się nawet na lekcjach historii w szkolnej ławce gdyż nie obejmuje ich podstawa programowa. Taka publikacja poszerzy więc horyzonty dzieci, nie zalewając przy tym  i nie zniechęcając do dalszego odkrywania sekretów historii.
Każdy temat opisany jest w fascynujący sposób, wzbogacony ilustracjami, fotografiami, ciekawostkami lub mapami oraz linią czasową. Dzięki niej dowiadujemy się dokładniej co wydarzyło się w poszczególnych latach danego okresu.
Układ książki i sposób w jaki zaprezentowano informacje bardzo mi się spodobał. Jest czytelnie i przystępnie i to pod każdym względem. Wiadomości jest bardzo dużo, ale są one stopniowane, sensownie posegregowane i wyselekcjonowane dlatego z lektury korzysta się bardzo przyjemnie. Nie ma sensu opowiadania tu po kolei jakie wiadomości znalazłam w publikacji bo jest tu praktycznie wszystko co warte uwagi, zapamiętania, wszystko co miało wpływ na obecny wizerunek świata. Po prostu przekonajcie się sami, zdecydowanie warto to zrobić ;)

Brak komentarzy: