środa, 10 sierpnia 2016

"Baśniobór. Przewodnik opiekuna" Brandon Mull

Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Format: 210 x 295 mm
Liczba stron: 116
Rok wydania: 2016
Cena: 40,49 zł


Wszystkich miłośników baśniowych stworów, magicznych mocy i świata fantasy odsyłam do rewelacyjnej publikacji pt. "Baśniobór. Przewodnik opiekuna". Autorem książki oraz całego bestsellerowego cyklu "Baśniobór" jest amerykański pisarz Brandon Mull. Jesteście ciekawi co skrywa ta tajemniczo prezentująca się oprawa?

Przyznam, że wnętrze książki bardzo mnie zaskoczyło. Miałam co prawda okazję jakiś czas temu zapoznać się z Baśnioborem więc wiedziałam, że przewodnik będzie również wart uwagi, jednak gdy do niego zajrzałam nie mogłam wyjść z podziwu. Świetne ilustracje, grafika, ciekawy tekst, istna bajka... ;)

Publikacja podzielona jest na kilka rozdziałów: Artefakty i przedmioty, Istoty, Demony, Smoki, Miejsca, Czarodzieje. W każdym z nich autor krótko opowiada o przedmiotach, miksturach, istotach, miejscach z baśniowego świata. Opisy te wzbogacone są często o niewielkie ilustracje. Czytelnik dowiaduje się min. czym jest chochlikowy kokon, jaką moc posiada laska deszczu, jakie właściwości ma umitkowy wosk, kim jest diablik, centaur, hydra, leprechaun czy ogniogad. Poznaje też wyjątkowe miejsca jak Dolina Czterech Wzgórz, korytarz lęku, norka skrzatów czy odwrócona wieża. To zaledwie maleńki ułamek tego co skrywają karty poradnika ale myślę, że nawet tak mała część jest w stanie wzbudzić zainteresowanie lekturą. Jest tu bowiem wszystko to o czym dotąd można było przeczytać sięgając po pięć kolejnych części cyklu przybliżającego niezwykłe przygody Kendry i Setha. Opisy są natomiast bardzo precyzyjne i realne tak jakby wszystkie te rzeczy o których opowiada autor były na wyciągnięcie ręki.

Wracając jeszcze do ilustracji, znajdziemy tu i czarno-białe rysunki i świetne kolorowe malunki. Wszystko utrzymane w baśniowym klimacie, może troszkę mroczne ale bardzo przyjemne dla oka. Z pewnością praca nad książką wymagała poświęcenia mnóstwa czasu i precyzji ale efekty tego są naprawdę imponujące. Dzięki świetnej, bogatej szacie graficznej i przestronności cały przewodnik po prostu magnetyzuje czytelnika.

Publikacja jest obowiązkową lekturą dla wszystkich fanów Baśnioboru, takim dodatkiem do serii. Myślę jednak, że z powodzeniem mogą po nią sięgnąć także te osoby, które nie znają serii. Po zapoznaniu się bowiem z zawartością przewodnika na pewno zapragną to nadrobić. Myślę też, że książka ta może z powodzeniem nosić miano takiej encyklopedii baśniowego świata i nie koniecznie musi być ściśle identyfikowana tylko z Baśnioborem. W końcu krasnale, wróżki, smoki czy magiczne eliksiry goszczą w niejednej baśni.
Lubię takie baśniowe klimaty a ten cykl ma niewątpliwie w sobie coś wyjątkowego. Polecam ;)Brak komentarzy: