sobota, 6 sierpnia 2016

"Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery

Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: twarda
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 384
Rok wydania: 2013
Cena: 15,90 zł"Ania z Zielonego Wzgórza" to powieść kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery (1874 - 1942) autorki powieści i opowiadań, której właśnie cykl poświęcony Ani Shirley przyniósł największy rozgłos. Książka wydana została po raz pierwszy w 1908 roku w oryginale a już trzy lata później w Polsce. Tytuł ten rozpoczyna interesujący cykl poświęcony perypetiom rudowłosej dziewczynki (nakładem wydawnictwa Bellona ukazało się jeszcze sześć kolejnych tomów z serii). Powieść przetłumaczono na wiele języków przez co jej bohaterka podbiła serca czytelników niemal na całym świecie. Doczekała się też niejednej ekranizacji oraz wznowień wydawniczych.

Lektura skierowana jest przede wszystkim do młodych dziewcząt ale chyba nie znajdę nikogo kto nie kojarzyłby zadziornej, gadatliwej i obdarzonej wybujałą wyobraźnią rudowłosej nastolatki z Avonlea. Zielone Wzgórze staje się dla niej wymarzonym domem, którego jako sierota nigdy nie miała. Trafia tam jednak zupełnie przypadkiem. Rodzeństwo Maryla i Mateusz Cuthbertowie chcieli adoptować bowiem chłopca. Traf chciał, że pod ich dach trafiła dziewczynka, która podbiła ich serca wprowadzając do spokojnego domu wiele radości. Dopiero u nich Ania może powiedzieć, że naprawdę jest szczęśliwa. W Avonlea poznaje swoją bratnią duszę Dianę i daje upust wybujałej wyobraźni. Wyspa Księcia Edwarda staje się magicznym miejscem, w którym Ania dorasta wpadając niejednokrotnie w tarapaty, które przyciąga jak magnes. Ale cóż przecież właśnie dzięki tym przezabawnym scenkom tak bardzo pokochali Anię czytelnicy na całym świecie ;)

„Ania z Zielonego Wzgórza” to perełka literatury młodzieżowej i przynajmniej mi trudno było oderwać wzrok od lektury. Powieś tę czytałam już kilka razy i za każdym razem uśmiałam się przy niej do łez. Energia jaka bije od tytułowej bohaterki jest tak pozytywna, że trudno znaleźć na jej określenie najwłaściwszych słów. Na pewno nigdy nie zetknęłam się w żadnej książce z tak niesamowitą i barwną postacią.

Wydanie, które trafiło w moje ręce przede wszystkim przykuło mój wzrok ciekawą połyskującą oprawą. Szata graficzna jest estetyczna więc całość prezentuje się po części tradycyjnie i uroczo. Ogólnie nie mam żadnych zastrzeżeń. Książkę tę na pewno warto jest posiadać w swojej biblioteczce. Jestem pewna, że nie raz znajdą się amatorzy, którzy spróbują nam ją wykraść i po raz kolejny przenieść się w troszkę niedzisiejszy fantastycznie wykreowany świat Ani Shirley. Polecam ;)


* Powiązane wpisy:
Dolina Tęczy 
Ania ze Złotego Brzegu
Wymarzony dom Ani
Ania z Szumiących TopoliBrak komentarzy: