sobota, 16 lipca 2016

"Wymarzony dom Ani" Lucy Maud Montgomery

Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: twarda
Format: 130 x 200 mm
Liczba stron: 384
Rok wydania: 2015
Cena: 15,90 zł"Wymarzony dom Ani" to piąty tom przygód rudowłosej Anny Shirley wychowanej na Zielonym Wzgórzu przez rodzeństwo Marylę i Mateusza Cuthbertów. Książka po raz pierwszy wydana została w 1917 roku a dopiero w 1959 roku w Polsce. Autorką całego cyklu jest oczywiście kanadyjska pisarka Lucy Maud Montgomery.

Akcja powieści ma miejsce w Zatoce Czterech Wiatrów w wiosce Glen St. Mary. Młodzi państwo Blytche wyjeżdżają tam tuż po swoim ślubie gdyż Gilbert obejmuje w Glen posadę lekarza po swoim wujku. Wcześniej jednak znalajduje tam idealny, wręcz wymarzony mały domek w którym mają zamieszkać razem. Gdy świeżo upieczone małżeństwo przybywa na miejsce dom rzeczywiście wygląda magicznie. Młodzi nie wyjeżdżają w podróż poślubną, cieszą się swoim nowym domem i wspólnym towarzystwem...

Książka obfituje w nowych bohaterów. Ania wszak jest otwarta i bezpośrednia, szybko nawiązuje przyjaźnie czym przyciąga do siebie ludzi. Już pierwszego dnia poznaje kapitana Jima, który pracuje w latarni morskiej i z którym szybko się zaprzyjaźnia. On właśnie opowiada młodym romantyczną historię ich nowego domu, która bardzo cieszy Anię. Dziewczyna zaprzyjaźnia się również z panną Kornelią, kobietom o wielkim sercu, która nastawiona jest jednak wrogo do wszystkich mężczyzn. Kolejną osobą, którą poznaje Ania jest Ewa Moore. Kobieta dość chłodno odnosi się początkowo do Ani, która nie do końca potrafi odgadnąć jej intencje. Gdy jednak od Kornelii dowiaduje się co przeżyła Ewa robi wszystko aby zbliżyć się do niej. Nie jest to jednak proste. Ewa całymi dniami opiekuje się swoim chorym mężem...

W swoim wymarzonym domu Ania i Gilbert przeżywają wiele cudownych chwil ale zdarzają im się również te smutne. Największym ich dramatem jest śmierć nowo narodzonej córeczki. Oboje bardzo to przeżywają. Po jakimś czasie na świat przychodzi jednak ich synek Jakub Mateusz, który imiona zawdzięcza opiekunowi Ani oraz kapitanowi Jimowi. Zatoka Czterech Wiatrów to więc miejsce dla Ani niezwykłe. Przeżywa tu wiele cudownych chwil, pierwsze Boże Narodzenie z okazji którego do Glen przyjeżdżają wszyscy jej bliscy z Avonlea. Są też i smutne chwile ale na szczęście młodzi zawsze mogą na siebie liczyć, wspierają się i kochają. Ania po tych doświadczeniach odrobinę się zmienia ale nadal pozostaje ciepłą, uśmiechniętą i lubiącą marzyć młodą kobietą.

Książka jest świetna. Jest w niej właściwie wszystko. Jest życiowa historia, jest humor i są łzy. Opowieść od pierwszych stron magnetyzuje czytelnika i nie sposób oderwać się od lektury. Urzekają opisy miejsc, postaci i choć zazwyczaj omijam te fragmenty sposób w jaki przedstawiła je autorka mi na to nie pozwolił. Całość czyta się naprawdę rewelacyjnie a piękne wydanie dodatkowo uprzyjemnia chwile spędzone przy lekturze tworząc wyjątkowy klimat i przenosząc czytelnika do magicznego świata Ani, do jej domu marzeń. Oczywiście polecam ;)


* Powiązane wpisy:
Ania z Szumiących Topoli

* Na kolejny wpis poświęcony twórczości Lucy Maud Montgomery zapraszam za tydzień ;)

Brak komentarzy: