piątek, 15 lipca 2016

"Witaj Karolciu!" Kruger Maria

Wydawnictwo: Siedmioróg
Oprawa: miękka
Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 112
Rok wydania: 2013
Cena: 11,99 złDzięki moim dzieciom mam okazję sięgać po książki, które umknęły mi gdzieś w dzieciństwie. Wspólnie poznajemy więc nowych bohaterów i razem przeżywamy ich niezwykłe przygody. Tak stało się chociażby gdy w naszym domu pojawiła się bestsellerowa książka Marii Kruger (1904 - 1999), polskiej pisarki oraz dziennikarki, pt. "Witaj, Karolciu!". W sumie to sama nie wiem dlaczego nie zetknęłam się z historią Karolci w dzieciństwie. Ale cóż, zaległości są przecież po to aby je nadrabiać, szczególnie gdy nadarza się ku temu okazja.

Tytułowa bohaterka jest dziewięcioletnią dziewczynką. Jej perypetie dzieci mogły śledzić już w pierwszym tomie noszącym tytuł "Karolcia". Tom drugi jest równie ciekawy i pełen niespodzianek. Dziewczynka wraz ze swoim przyjacielem Piotrkiem na schodach znajduje niezwykłą niebieską kredkę, która podobnie jak koralik z części pierwszej, ma magiczną moc. Wszystko co Karolcia i Piotruś narysują staje się realne, znika z kartki i ożywa. Niestety jak w każdej historii i tu pojawia się czarny charakter, a jest nim chytra czarownica Filomena, która za wszelką cenę stara się odebrać Karolci jej magiczną kredkę...

Opowieść, którą znalazłam na kartach lektury jest ciepła, czasem zabawna, innym razem zaskakująca. Przedstawia beztroskie, przepełnione niestworzoną wyobraźnią, dzieciństwo dwójki przyjaciół. Moje córki oczywiście bardzo szybko podchwyciły temat i zaczęły wyobrażać sobie jak by to było fajnie mieć magiczną kredkę i rysować rzeczy, które po chwili pojawiałyby się tuż obok. Oj, rozmarzyły mi się dziewczyny. Lubię takie lektury, które pozostają w pamięci czytelnika, oddziałują na wyobraźnię, skłaniają do rozmów. To wszystko znalazłam właśnie sięgając po tę książkę i ogromnie się cieszę, że tak się stało.

Ilustracje zdobiące co jakiś czas karty książki są oryginalne i pochodzą z pierwszego wydania książki z 1970 roku. Ich autorką jest oczywiście Halina Bielińska, polska reżyserka filmowa, autora min. filmów animowanych i ilustratorka książek dla dzieci.

Myślę, że jest to lektura, obok której nie można przejść obojętnie, szczególnie gdy mamy możliwość sięgnąć po obie części przygód Karolci. Chwile z rezolutną bohaterką płyną bardzo szybko i przyjemnie dlatego polecam tę powieść dzieciom życząc wszystkim satysfakcji z lektury ;)

Brak komentarzy: