środa, 27 lipca 2016

"Tru" Barbara Kosmowska

Wydawnictwo: Media Rodzina
Format: 170 x 240 mm
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Cena: 21,75 zł
Do kupienia: TaniaksiazkaJak wygląda życie w lesie? Z perspektywy zajęczej rodziny jest ogromnie ciekawe! O podziałach, modzie, szkole, rodzinie i roli wynalazków w zajęczym świecie opowiada bohater najnowszej książki pt. "Tru" autorstwa Barbary Kosmowskiej, polskiej poetki i pisarki debiutującej w 2000 roku.

Bohaterem książki jest młody zajączek Tru, mieszkający z mamą i rodzeństwem w biedniejszej dzielnicy Wysokiego Lasu. Zajączek bardzo kocha swoją mamę, zawsze stara się jej pomagać i nie lubi gdy mama chodzi smutna. A że ma wyobraźnię i talent konstruktorski stara się zawsze znaleźć rozwiązanie problemów swych najbliższych. Dla mamy, aby mogła manifestować nie dźwigając topornego transparentu, konstruuje taki z lekkim i wygodnym stelażem. Ten sukces zachęca go do wymyślania innych wynalazków i ułatwiania oraz uprzyjemniania życia innym mieszkańcom lasu.

Tru chodzi do szkoły wraz z zajączkami z bogatszej dzielnicy. Podział na bogatych i biednych jest tam bardzo widoczny. Mimo iż wszyscy się integrują i wspólnie bawią to różnic ich dzielących nie da się nie zauważyć. Tru często napomina mamie, że chciałby mieszkać w części lasu w której mieszkają bogatsze zające, ich dzieci mają fajne gry, noszą modne ubrania i na allegro kupują najróżniejsze wspaniałości. Mama stara się zawsze tłumaczyć synkowi, że nie są mu one potrzebne do szczęścia ale Tru patrząc na bogatszych kolegów nie do końca potrafi pogodzić się z tymi słowami. To właśnie uczucie skłania go do wymyślania kolejnych wynalazków, które budzą ogólny podziw i są, nie tylko w szkole, uważane za wielkie osiągnięcia z których korzystają wszyscy mieszkańcy Wysokiego Lasu.

Lektura jest bardzo wartościowa i pouczająca. Dzieci lubią upodabniać się do tych, których uważają za lepszych od siebie. Tru jest wspaniałym przykładem na to, że droższe nie zawsze znaczy lepsze. Uświadamia dzieciom jak wiele można osiągnąć własną pomysłowością, kreatywnością i że bez względu na wszystko trzeba być dumnym z tego kim się jest i skąd się pochodzi. Moda bowiem jak wiadomo wszystkim przemija a to kim i jacy jesteśmy jest naszą wizytówką na całe życie.

Przyznam, że do sięgnięcia po tę książkę zachęciła mnie w pierwszej kolejności jej rewelacyjna oprawa. Autorką zarówno jej jak i ilustracji znajdujących się wewnątrz książki jest Emilia Dziubak, której prace miałam okazję już podziwiać sięgając po świetną książkę Rok w lesie. Ilustracje są rewelacyjne a przy tym oryginalne i tworzą w czytelniku unikalny klimat. W połączeniu z ciekawym tekstem, do którego również nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń, publikacja wypada naprawdę świetnie.

To średniej długości opowiadanie zainteresuje dzieci już od najmłodszych lat. Jest ciepłe i poruszające a sama treść przystępna i ciekawa. Tru okazał się natomiast przesympatycznym bohaterem, którego nie sposób nie lubić. Ogromnie polecam tę książkę wszystkim dzieciom ;)* Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni TaniaksiazkaBrak komentarzy: